"А ја бих да ти око врата ставим ЂЕРДАН!" Сви певате Сањину и Нућијеву песму, а сигурно не знате ЗНАЧЕЊЕ ОВИХ РЕЧИ
Док уживате у новом хиту, хајде да и нешто научите.
Певачица Сања Вучић и репер Игор Панић, познатији као Нући, објавили су недавно дуетску песму "Ђердан", која је већ покорила Јутјуб трендинг.
Двоје извођача у новом хиту укрстили су традиционално и модерно, а готово да нема припадника млађе генерације који је остао запитан - Шта значи реч ђердан?
СА ДВА ПРСТА УПЕРИЛА У ТРАДИЦИЈУ: Шта је Сенидах сакрила у новом споту и зашто цепа КРВАВИ ЧАРШАВ?
Нема ко није певушио "СИКТЕР БАЈ БАЈ", а сигурно нисте знали да се иза овог израза крије НАЈГОРА МОГУЋА ПСОВКА
СРПСКИ ЈЕЗИК од Холивуда до турских серија: ОВЕ светске звезде су причале "по нашки" у култним остварењима
Невесте у Србији некада су обавезно китиле врат и груди огрлицама познатим под именом гердани, ђердани или нанизи. Посебно омиљени били су ђердани или дукати са нанизаним римским, аустријским, турским и српским сребрним или златним новцем, нанизани на вунени гајтан, текстилну и кожну траку, па и сребрни ланац. Овакве оглице од новца имале су понекад и оквир у средини за већу пару, која је представљала лепо украшени привезак.
Сврха накита за врат и груди била је приказивање визуелни идентитет младе, заштита невесте од урока и злих мисли, и приказ материјалног статуса девојке, што је био један од основних критеријума у избору брачног партнера.
Обичај ношења оваквог накита код Срба имао је у прошлости двојаку улогу: естетску и симболичну. Коришћен је да улепша особу која га носи, али и што је посебна карактеристика накита од новчића да укаже на њен положај, сталеж и религиозну припадност. Симболика ђердана, код жена, имала је нарочито значење у периоду њене припреме за удају, када се значајно мењао њен друштвени статус.
Сматрало се да физичка својства новчића - снага метала или звецкање које производе када се млада помера - штите младу против урока и злих мисли.
Интересантно је да у стиховима Сањине и Нућијеве песме девојка ставља младићу "око врата ђердан", а себи "оков нови". Заљубљени пар се растаје, а девојци "снег у души веје". Вољеном се даје обећање када се врати да ће тећи сузе радоснице.
"КАРЛЕУША ЈЕ ИНТЕЛИГЕНТА ДАМА!" Славни глумци одушевљени Јеленом! Ево ко је обожава, а са ким РАТУЈЕ певачица
"ПЛАВУША КРАТКЕ КОСЕ..." Љиљана Благојевић више не изгледа ОВАКО! Променила имиџ, а разлог одушевио СВЕ! (ФОТО)
У песми "Ђердан" вешто су уклопљене речи за које припадници млађих генерација сигурно нису чули или им не знају значење. Поред ђердана, убројани су и други турцизми који су остали у нашем језику вековима, попут тепсије, чаршије и јелека, а ево шта оне значе:
Тепсија - кухињска посуда за печење хране, најчешће је од метала; у њој се најчешће пече: месо, бурек, пита...
Чаршија - конкретно у песми се односи, фигуративно, на јавно мњење; "бруји чаршија" - људи говоре... У буквалном значењу реч је о привредном, централном, делу града
Јелек - одевни предмет, прслук, који спада у део женске народне ношње на територији Балкана.
Оро - коло или народна игра. Ова реч једина, од наведених, не спада у турцизме, али има архаични призвук.