(ФОТО) Невиђени СПЕКТАКЛ на Ушћу: Рамштајн запалио Београд док публика у трансу прати концерт године у Србији
Бенд за који је владало највеће интересовање у модерној историји престонице вечерас наступа на Ушћу.
У време када се изнова трудимо да свету покажемо своју суштинску цивилизованост, дочекујемо и један од светских музичких феномена, бенд Rammstein. Београд је тако поново постао место дуго очекиваног сусрета, а сви смештајни капацитети престонице, као и многих приградских насеља, испуњени су до последњег места. Питање које се често чуло међу свим генерацијама ових дана гласило је: "Да ли идеш на Rammstein?"
Концерт је почео у 20х са наступом француског дуо-бенда Абелард, који су већ више година предгрупа познатом немачком бенду. Овај дуо је изводио хитове Рамштајна у акустичној верзији на два концертна клавира.
Читава река људи у црном, обележена симболом бенда сакупљала се на пољани на Ушћу. Ишчекивање се осећало у ваздуху и могло се приметити да има доста странаца.
Око 21х је читав аудиторијум скандирао “свирајте”. Бенд је изашао уз спектакуларан ватромет, а са звучника се чула осамнаестовековна композиција "Георга Фридриха Хендла "Музика за краљевски ватромет". Публика је пала у транс вриштећи и скандирајући од одушевљења.
Након Хендлове композиције, певач Тил Линдеман је отпрвао "Ramm 4". Наступ се наставио експлозивно, како се и очекивало. Уследили су хитови "Линкс 2,3,4" и "Кеине Луст"...
Мање познате чињенице о бенду Рамштајн
Подсећамо, у склопу монументалне Европа Стадион турнеје 2024., Rammstein је стигао у Београд са огромним бројем шлепера - чак 77 их је било потребно за транспорт опреме, док је монтажа бине трајала пуних шест дана. Снага њиховог звука обориће све досадашње рекорде, досежући импресивних 2.040.000 вати! Са богатом историјом бенд, ево неколико најинтригантнијих детаља које можда нисте знали.
1. Rammstein је формиран у Берлину, Немачка, 1994. године.
2. Rammstein никада није мењао чланове, од самог почетка. Till Lindemann, Richard З. Круспе, Паул Х. Ландерс, Оливер "Ollie" Риедел, Christoph "Доом" Schneider и Christian "Флаке" Лоренз су одувек били чланови бенда.
3. Бенд је продао више од 15 милиона плоча широм света.
4. Супротно популарном веровању, Rammstein није повезан са нацистичким покретом нити је под њим. Веома је тужно што их медији углавном описују као такве. Ова тврдња је заснована на омоту њиховог албума Херзелеид. Рамштајн се насмејао свим оптужбама. У то време Ландерс је рекао: "Да смо Шпанци, не бисмо морали да се носимо са овом гњаважом".
5. Спот за њихову песму "Stripped" (обрада Депеш Мода) изазвао је контроверзу 1999. јер је садржао клипове "Фест дер Воелкер" пропагандисте Лени Рајфенштал за Олимпијске игре у Берлину 1936. године.
6. Рамштајн је име преузео због фаталне несреће током аеромитинга у бази Рамштајн. О овој несрећи говори и њихова песма са истим насловом.
7. Бенд је два пута номинован за Метал Перформанце на додели Греми награда (1999. и 2006. године).
8. Дејвид Линч је користио 2 песме Рамштајна у филму Изгубљени аутопут, који је бенд ставио на мапу Сједињених Држава касних 1990-их.
9. Кристоф Шнајдер је био инсталатер телефона пре формирања Рамштајна.
10. Тил Линдеман је био учесник Европског јуниорског првенства у пливању у Фиренци 1978. Ушао је у ужи избор за одлазак на Олимпијске игре 1980. у Москву, али је убрзо напустио овај спорт због повреде.
11. Ландерс и Круспе су се пољубили на бини како би показали подршку ЛГБТК правима. То се догодило у јулу 2019, на концерту у Москви, Русија. Тренутак је био у директном протесту против руских закона против ЛГБТК , од којих је један изгласао Владимир Путин 2013.
12. Бенд се заиста повредио због музичког спота за песму "Росенрот". Последице које видите у музичком споту су стварне.
13. Тил Линдеман је лажирао да је запаљен на најмање 20 концерата Рамштајна. Он је заправо школовани пиротехничар од 1996. Он је у интервјуу за Плејбој магазин рекао следеће:
"Једном су фанови заиста мислили да горим: измислили смо сцену као да имам несрећу и да ми нога гори. Флаке је дошао са апаратом за гашење пожара, али је садржао запаљиви прах. Био сам у пламену, музика је престала, светла у соби су се упалила. Откотрљао сам се по бини и дошли су помоћници са правим апаратима за гашење пожара. То смо радили у 20 емисија, али смо морали да престанемо, јер су фанови сматрали да је то превише и жалили се на интернету. Били су заиста шокирани."
14. Тил Линдеман и Флејк Лоренц су ухапшени после концерта у јуну 1999. Тил Линдеман је симулирао лупање отпозади са клавијатуристом Флејком Лоренцом користећи лажни фалус. Иако су обојица остала потпуно одевена током тог чина, ухапшени су због "развратног и ласцивног понашања". То се догодило у Вустеру, Масачусетс, САД.
15. Тил Линдеман је дека од 2008. Његова ћерка је те године родила сина.
16. У Русији и неким скандинавским земљама, Рамштајн текстови се користе у школама током часова немачког.
17. Музичка историја бубњара Кристофа "Доома" Шнајдера претходила је срушењу Берлинског зида у Немачкој. Његов први прави бенд, "Дие Фирма", био је део ундергроунд музичке сцене касних 80-их и укључивао је два владина шпијуна.
18. Бенд је до данас објавио 8 студијских албума: Херзелеид (1995), Sehnsucht (1997), Mutter (2001), Реисе, Реисе (2004), Росенрот (2005), Лиебе ист фур alle да (2009), Албум без наслова (2019) и Цајт (2022). Такође су објавили 3 ливе албума: Ливе аус Берлин (1999), Volkerball (2006) и Rammstein: Парис (2017).
19. Оливер (Ollie) Риедел је скоро десет пута био близу да буде избачен из бенда.
20. "Sonne" је описана као верзија Снежане за одрасле. Патуљци обожавају Снежану, али морају заиста напорно да раде да би је снабдевали златом за њену зависност, где она на крају умире од предозирања златним прахом.
21. Њихов албум "Зеит албум" је био непланиран и снимљен као резултат одложене турнеје бенда због пандемије COVID-19. Према бенду, принудна блокада због пандемије подстакла је креативност бенда, што је резултирало спонтаним сесијама писања и снимања. Рамштајн је снимио албум крајем 2020. и почетком 2021. у студију Ла Фабрикуе у Сен Реми де Провансу, Француска (где су снимили свој претходни албум).
22. Бенд је написао песму "Америка" (која је објављена 2004. године) као критика светског културног и политичког империјализма Сједињених Држава. У својој књизи Енвисионинг Социал Јустице ин Цонтемпорари Герман Цултуре, Jill Е. Тварк и Акел Хилдебрандт су открили да текст песме и већина слика њеног видеа указују на критику америчког културног империјализма, политичке пропаганде и самопреузете улоге глобалне полицијске снаге . Песма критички реагује на америчку инвазију на Ирак 2003. Такође су открили да је још једна њихова песма која критикује Сједињене Државе "Меин Ланд", верујући да критикује амерички расизам и национализам.