АНА БЕКУТА ИСКРЕНО О НАСИЉУ СА КОЈИМ СЕ СУОЧАВАЛА: Поручила свима: Волите и поштујте себе!
"Цвеће у вазу, ђубре у канту."
И естрадна мегазвезда Ана Бекута такође се прикључила акцији "Друг није мета" и помогла нам да заједничким снагама освестимо проблем који је данас узео маха међу децом и тинејџерима.
Да је насиље међу вршњацима присутније него икада сви смо сведоци, а такође је и број оних који су претрпели насиље на интернету немерљиво велик. Како бисмо освестили овај проблем и помогли деци и родитељима да стану на пут насиљу Ана је дала пар корисних савета којих свако од нас треба да се придржава.
О томе како се она носи са злурадим коментарима и који је њен савет деци прочитајте у интервјуу који је Ана дала за наш портал.
Не. У време мог одрастања срамота је било некога малтретирати, па и строго кажњавано, нарочито ако се рашчује, а како не би у малој средини. Неговали су се добри међуљудски односи, или макар формално коректни, па су се тог кода придржавала и школска и комшијска деца. Памтим само безазлена задиркивања, ситна тужакња, мања кошкања, типичне клиначке зврчке, никако сукобе који би се изродили у истинско насиље. Мојој генерацији било је искрено стало до репутације доброг друга, а и данас се зна, иако се багателише, шта све та “титула” подразумева. И у кући и у школи васпитавани смо да не завидимо бољима од себе, него смо се њима поносили и њихове успехе доживљавали као своје. Мутикаша је, наравно, било, али смо их се клонили.
ЖИВИМО У ВРЕМЕНУ ГДЕ СЕ ДЕЦА УБИЈАЈУ: Марина Тадић апелује на родитеље, склоните децу са интернета.
Уколико вас нешто или неко мучи, неизоставно то поверите родитељима или баки и деки, без страха од њихове реакције. Колико год да су строги, сигурно ће вам помоћи и наћи начин да вас заштите. Шта год да сте урадили, нико вас неће боље разумети и више волети него они. На насиље не одговарајте насиљем, јер је то зачаран круг који се тешко прекида и лако отима контроли, али не дајте на себе. Увреде је паметно “искулирати”, пошто је игнорисање најделотворнија казна за све који се непријатељски, нефер понашају. Тиме шаљете моћну поруку да вам ни они ни њихово мишљење НИСУ НИ ПОТРЕБНИ НИ ВАЖНИ, да волите и поштујете себе и да се окружујете искључиво пристојним, себи сличним другарима који вас не саплићу, него подржавају, у складу са златним правилом реципроцитета.
СВАКО ИМА ПРАВО ДА БУДЕ СЛОБОДАН: Саво Перовић о насиљу са којим се суочавао током одрастања
Злуради коментари повремено се појављују, што је неизбежно, као некакав вид психотерапије фрустрираних појединаца. Као што рекох, игнорисање је ефикасан противотров у кризним стањима оваквих пацијената, без обзира на то да ли се служе псовкама, клеветама, објављивањем нерепрезентативних приватних слика, којих су се докопали на сраман начин, фотомонтажама и сл. Но, пошто не потцењујем интелигенцију својих пратилаца, сигурна сам да ће и без моје реакције раздвојити жито од кукоља. Демантовање је заморно, а узвраћање је расипање бисера.
Сви видимо да живимо у време агресије. Напросто, треба бирати друштво, а уљезе одстрањивати, или им не придавати значај, И то не само у виртуелној заједниици. Иако има лоших, па и опасних страна, интернет првенствено доживљавам као простор за брзо информисање из више извора и за повезивање добронамерних. То што га делом загађују злонамерни, данак је нашем природном страху од цензуре. Верујем да ће се брзо усавршити механизми за елиминисање насилника, али мислим да је такозвано ширење говора мржње мањи проблем од чупања њених све дубљих корена из људских срца.
ЏЕНАН ЛОНЧАРЕВИЋ ПОРУЧИО ДЕЦИ: Увек пријавите насилника и причајте са родитељима!
Не водим евиденцију, не правим селекцију увреда, не рангирам их. Цвеће у вазу, ђубре у канту.
Што мање се хвалите, нарочито оним што имате. Хвалисавост је плодно тло за добијање по носу. Радије покажите оно што јесте него шта поседујете. Ако нисте сигурни шта се од података и фотки може злоупотребити, замолите неког старијег (родитеље, браћу, сестре) да их провуку кроз свој искуснији животни “филтер”. Блокирајте оне који вас неконструктивно критикују (из зависти, љубоморе, безосећајности). Увреде не примајте превише к срцу, увек имајући на уму да ономе ко би да уједа вероватно није нарочито удобно у властитој кожи. Пустите га да се кисели у сопственој беди. Срећно!
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца.