Прешао у ислам, а сећа се Светог Саве: Дејан Драгојевић о великом српском светитељу "Када видите српске цркве, то вам је..."
Некадашњи победник "Задруге 5" дао је своје мишљење о великом дану за припаднике православне вере.
Православни верници данас празнују Светог Саву, принца династије Немањић, књижевника, дипломату, српског просветитеља и првог архиепископа српског.
На 27. јануар обележава се дан када је спрски светитељ окончао живот, а овај датум, поред успомена на живот и дело Светог Саве, установљен је 1840. године као слава свих школа у Србији. Сећање и поштовање на најмлађег сина великог жупана Стефана Немање опстало је чак и у комунистичкој Југославији.
СВЕТОСАВЉЕ И СРПСКА ЕСТРАДА: Разговарали смо са познатима о Светом Сави - погледајте како су се снашли
Поводом овог дана контактирали смо победника "Задруге 5", Дејана Драгојевића. Драгојевић је у ислам прешао пре око четири године, али увек је наглашавао да поштује све вероисповести. У духу православља, он са својом породицом обележио и Бадњи дан и Божић. За портал Србија Данас Дејан је поделио своје мишљење о концепту светосавља, али и став о томе да ли се довољно негује знање и поштовање према овој значајној историјској и верској фигури.
- То су најјачи дани, поготово ако је Свети Сава долазио на петак па онда се не иде у школу. Знам да су биле приредбе и припреме на које ме никад нису примили.
Људи углавном знају ко је Свети Сава, али када бих морао да им објасним, рекао бих само када видите српске православне цркве - е, то вам је од Светог Саве.
- Светосавље је утемељено на лику и делима Светог Саве за које се залагао. Светосавље је патриотизам и национализам међу људима. Верницима је то сигурно лепо и неговано, али све се променило када је политика прихватила да то користи да би приказали себе као јаким и привукли људе који гину за своју државу.
- Да, у Србији се негује сећање на Светог Саву, људи славе као славу, све школе га обележавају. Деца уче у приредбама и да наш главни град Београд има Храм Светог Саве који је најпосећеније место, па чак и туристи других култура и вера долазе да виде и да сликају.
Србија Данас/С.С.