ОБЈАВЉЕНИ НАЛАЗИ МИЉАНЕ КУЛИЋ: Докторима ПРЕКИПЕЛО, открили ЦЕЛУ ИСТИНУ - НИСМО КРИВИ! Није смела ТО
Из дана у дан ситуација постаје све замршенија.
Миљана Кулић, која се још бори за живот у Клиничком центру Ниш, смањила је желудац у једној клиници у Турској, а сад се клиника први пут јавно огласила о самом току операције и њеном опоравку у тој установи.
МИЉАНА НИЈЕ ХТЕЛА ДА ДА ПАРЕ ЗА ОПЕРАЦИЈУ! Доктор открио СКАНДАЛОЗНУ ИСТИНУ из турске болнице!
ПЕЦА ЈЕ УЗ МАЈУ! Маринковићева ПРИВЕДЕНА, Таки ХИТНО дошао у ПОЛИЦИЈУ: "Уплашен сам, то је моје ДЕТЕ!"
МАЈА МАРИНКОВИЋ ХИТНО ПОЗВАНА НА САСЛУШАЊЕ: Полиција реаговала након ЈЕЗИВИХ ПРЕТЊИ упућених Јовани Јеремић
Њихов извештај преносимо у целости, а екипи редакције "Курира" послате су и фотографије на којима се види како Марија прети једном од лекара:
"Главни разлог зашто смо толико дуго чекали на ову изјаву јесу добре вести од нашег пацијента, а да се не ослањамо на трачеве или спекулације. Пацијент Миљана Кулић је 20. јула имала операцију у нашој клиници. Операцију је извео високо професионалан тим. Током операције, која је трајала 52 минута, није било повреде слезине, ни више од 10 cc крварења, а цела операција је снимљена. Већина постоперативног крварења се јавља у прва 24 сата и то је записано у медицинској литератури. Нашем пацијенту нису уочена крварења, стога је пацијент отпуштен 23. јула, са обезбеђеном залихом лекова и вратио се у своју земљу.
Нећемо рећи да никада у животу нисмо видели компликације и крварење. Јер хирурзи без компликација су само хирурзи који не оперишу. Међутим, ситуација је овде нешто другачија, не зато што су доктори у Нишу урадили било шта лоше, већ из поштовања према колегама, сва имена и потписи на извештајима су замагљени.
Наш пацијент се јавио 27. јула, на тестовима крви који се врше у поноћ истог дана (ујутру 28. јула), ниво хемоглобина (ХГБ) се посматра као нормалан. Резултати биохемије показују повишен ЦРП (Ту је и леукоцитоза (повишен леукоцит).
Израчуната томографија је обављена на пацијенту у складу са овим тестовима. Приложен је извештај о томографији. Као што се види у извештају о томографији, не постоји ни хематом (нагомилана крв) ни аномалија везана за слезину.
Извештај колеге лекара општег хирурга је доступан. У складу са овим извештајем, пацијенту није примећен хитан случај те је пацијент послат кући. Такође, на абдоминалној ултрасонографији изведеној 26. јула, не помиње се ни хематом (акумулација крви) ни ехогена промена у слезини (поремећај снадбдевања крвљу). Наша пацијенткиња нас је обавестила да се њен ЦРП резултат смањио 28. јула.
Наш пацијент се поново јавио хитној служби са болом у стомаку у ноћи 29. јула (30. јула ујутру). Резултати крви показују повишен ЦРП и повећану леукоцитозу. Хгб тест обављен исте вечери је стигао до 115 и био је у границама нормале.
Ове лабораторијске вредности нису компатибилне са обилним крварењем. Нажалост, нисмо могли да обавимо преглед пацијента на даљину. Међутим, пацијент са обилним крварењем би требало да има озбиљно погоршање виталних функција (пулс, крвни притисак). И то није ситуација коју може било који лекар хитне помоћи да лако превиди. Када ме је пацијент контактирао и јавио резултате крви усред ноћи, ја сам јој поруком рекао да треба да уради томографију и да се та томографија треба узети давањем непрозирне супстанце кроз интравенозну линију (веома је тешко видети тромбозу у томографији снимљену без непрозирног, али се могу видети само промене у абдомену изазване тромбозом). Такође, преписка разговора са мајком пацијента Марије Кулић где наводи да доктори у Нишу не знају шта да јој раде и у већини разговора је наглашавала како у Нишу нема таквих хирурга и да не знају шта да јој раде.
Када су резултати објављени, њена мајка ми је рекла да има велику тромбозу. Међутим, није ми проследила тај извештај. Никада ми није причала о крварењу. Чак није поменула хематом. Нажалост, након ове фазе нисмо могли доћи до колега доктора. Нису дате никакве информације о општем стању нашег пацијента, нити су од нас тражене медицинске информације. Осим ових, видели смо много текстова у штампи, и сматрамо да је исправно дати неколико изјава о њима. Имати угрушке у ногама: тромб дубоких вена имати угрушке у посудама танког црева/велика црева/слезина: портал венос тромбус.
Увек дајемо инјекције разређивача крви када отпуштамо пацијенте како бисмо смањили ризик од формирања тромбуса (угрушка) у организму након операције. И изнова и изнова говоримо да су ови лекови најважнији лекови.
Генерално, постоји много фактора ризика за формирање свих тромбова. Најгори од ових су они са генетским наследством. Пушење је најважнији фактор ризика, осим генетски наслеђених болести које изазивају склоност згрушавања.
Пушење у великој мери повећава шансу за згрушавање. Нарочито започињање овога у раном периоду након операције и испијање високих количина повећава ризик од настанак угрушка у целом телу, осим проблема које може изазвати у плућима. Зато кажемо пацијентима да не пуше најмање 15 дана после операције. Дехидратација након операције такође може да повећа вискозност крви, што је стање које дефинитивно треба избегавати. Рано конзумирање пића са диуретичким својствима, на пример кафа) може повећати ризик од дехидратације. Наши пацијенти су у могућности да конзумирају најмање 1 литар течности када их отпустимо.
Миљанина операција је завршена за веома кратко време, као што је укупно 52 минута, са не више од 10 cc, скоро без крварења. Зашио сам целу линију рукама да смањим ризик од крварења или цурења током операције. Подигао сам пацијента само 2 сата након операције и мобилисао се, трудећи се да ризик од тромбозе ногу буде што је мање могуће. Лично сам покушао да помогнем нашем пацијенту да уклони повећани секрет плућа који се јавља као последица пушења у раном периоду кориштењем методе постуралне дренаже.
Али понављам. Медицина, нажалост, није два пута четири. Пацијент са свим факторима ризика можда нема тромб, док пацијент без фактора ризика може да развије тромб."
"Лежала сам у локви крви, бојала сам се за свој живот!" Ексклузивна исповест Сандре Чапрић након несреће