БОГИЊЕ ДРЕВНОГ ЕГИПТА! Њихово УБИСТВО се кажњавало СМРЋУ!
Поштоване су!
Мачке као полубожанска бића нису могле бити лично власништво ниједног човека и само је фараон могао да има своју мачку. Све мачке биле су под његовом заштитом и нанети зло овој животињи сматрано је издајом.
Сјајно: Овако мачићи утичу на мушкарце који их НЕ ВОЛЕ! (ВИДЕО)
Мало му се РАЗМАЗАЛА ШМИНКА! Зоолошки врт у Египту оптужен да је магарца ОФАРБАО у зебру! (ВИДЕО)
Остаци древног египатског града Бубастиса најбољи су доказ огромног поштовања старих Египћана према мачкама. Међу рушевинама овог града, којим је некада доминирао храм посвећен богињи Баст, пронађено је огромно гробље са више од 300.000 мумифицираних мачака, пише Пет Магазине.
Отац историје Херодот оставио је сведочење да су мачке из целог Египта након што би угинуле често доношене у Бубастис да би ту биле мумифициране и сахрањене на великом гробљу. Без обзира на то што се његова трдња не може проверити, нити узети здраво за готово, остало нам је довољно доказа да је мачкама указивана почаст да, попут људи, буду балсамоване, а сличне гробнице пронађене су дуж читавог Нила. Херодот још пише и да су Египћани понекад у знак жалости бријали обрве када би им мачка угинула и жалили је све док обрве не би поново нарасле.
Имена
Египћани нису разликовали дивље од питомих мачка и све су их звали „миу“, што је највероватније ономатопеја њиховог оглашавања. Мачке су ретко носиле лична имена, мада има потврђених примера да се и то дешавало. Забележено је и да је постојало (људско) женско име Миут, што је женски род египатске речи за мачку.
ИМАТЕ ФОБИЈУ ОД МАЧАКА? Уколико вам СМЕТА да се НАЛАЗИТЕ у истој ПРОСТОРИЈИ са њима - Ево ОДГОВОРА!
И ОНИ ЖЕЛЕ РУСКУ КРВ: Украјински "Азов" окупља добровољце и шаљу их у Сирију!
Према неким теоријама, мачке као полубожанска бића нису могле бити лично власништво ниједног човека и само је фараон имао право да има своју мачку. Све мачке биле су под заштитом фараона и нанети зло овој животињи сматрано је издајом.
Казне
Забележени су бројни примери изрицања тешких казни због повређивања мачке. На врхунцу славе богиње Баст убиство мачке, чак и случајно, кажњавало се смрћу. Извоз мачака из Египта у суседне земље био је забрањен, што је довело до црног тржишта и развоја кријумчарења ових животиња.
Персијанци
Херодот наводи још једну тешко проверљиву причу о египатској љубави према мачкама и о томе како су ту љубав злоупотребили Персијанци. Наводно, Персијанци су заробили велики број мачака и потом их пустили на бојно поље. Кад су Египћани видели престрављене мачке како трче по бојном пољу, предали су се непријатељу радије него да ризикују да повреде свете животиње.
НЕСВАКИДАШЊИ ПОКЛОНИ: Овако је панда Мао Џу ПРОСЛАВИЛА 4. рођендан!
Богиња
У центру култа посвећеног мачкама налазила се управо богиња Баст, које је у почетку приказивана као лавица или жена с главом лава, да би касније добила нешто грациознију форму жене с главом (домаће) мачке. Баст је била соларно божанство, богиња рата и заштитница бога Ра. Осим Баст, читав низ других божанстава повезиван је с мачкама, а постоје и докази да су и саме мачке сматране полубожанским створењима.
Љубав
Порекло великог значаја који су ове животње имале у древном Египту није сасвим познато, али се често доводи у везу с улогом коју су имале у борби против глодара. Као друштво чији је успон заснован на пољопривреди, Египат је имао велики проблем с мишевима, пацовима и змијама које су угрожавале складишта житарица. Верује се да су Египћани уочили да се дивље мачке у природи хране овим штеточинама и да су због тога почели да остављају остатке хране, попут рибљих глава, како би мачке почеле редовно да их посећују.
Пас који је постао симбол грчке катастрофе враћен власницима!
Да ли се по штенету пас познаје?
Приближавање људским насеобинама мачкама је донело сигуран извор хране (како штеточина у амбарима, тако и оне коју су људи остављали), али и заштиту од већих предатора. Временом, створило се пријатељство између људи и мачака, а оне су елегантно ушетале и у људске домове. Стари Египћани су, према неким изворима, чак ишли у лов са својим мачкама. Постоје многе слике на гробницама које приказују мачке како хватају птице или рибе и доносе их људима.
Две расе
У древном Египту живеле су две главне расе мачака. Мачка из џунгле (Фелис chaus) и афричка дивља мачка (Фелис силвестрис lybica). Ова друга имала је мирнији темперамент и чешће је припитомљавана. Две врсте временом су се укрстиле у нову, која је у блиском сродству с модерном расом египатски мау. Како су мачке припитомљаване, све више су долазиле до изражаја промене у темпераменту и појави. Добиле су живахније боје јер више није било потребе за камуфлажом, а тела су им постала ситнија и мање мишићава. Бројни докази указују да већина данашњих мачака води порекло из старог Египта.
Осмех је овом псу помогао да добије нове власнике, ево и како! (ВИДЕО)