КРАВЉЕ БОГИЊЕ КОД МАЧАКА? Ево који су СИМПТОМИ овог вируса, и КАКО се лече!
Да ли сте знали?
Мачке могу да оболе од специфичне врсте богиња које се називају кравље богиње. Иако имају овакво име, то не значи да се мачке заразе после контакта са кравама. Узрочник је вирус који преносе глодари и то углавном они у природи.
"Псећи бонтон" - не храните и не мазите туђе псе без питања!
МАЛА, НОЋНА ДОСАДА! Ево шта да урадите уколико вас ваша мачка БУДИ НОЋУ!
Мачка се зарази када дође у контакт са вирусом крављих богиња, било директним контактом са другом оболелом животињом, било преко спољашње средине. Мачке које лове мишеве или волухарице су нешто више угрожене. Вирус крављих богиња је доста отпоран и у експерименталним условима на собној температури преживљава и неколико година. По структури је веома сличан вирусу малих богиња, пише Пет фаце.
Први случај крављих богиња код мачака описан је тек 1978. године, а до тада је важило мишљење да мачке нису осетљиве на овај вирус. Вирус крављих богиња је инфективан и за људе и забележени су случајеви преношења крављих богиња са мачака на људе, али су овакви случајеви изузетно ретки.
Симптоми
Највећи број мачака оболелих од крављих богиња доношене су на преглед ветеринару због раширених промена на кожи. Промене су најчешће око очију, њушке и на образима јер ту и настају повреде уједима које им наноси плен. У почетку, секундарне промене изгледају као неравномерно распоређени чворићи по кожи који се у року од 3 до 5 дана претварају у чиреве. Код неких мачака могуће је да се појаве и мали пликови на језику и унутрашњој страни ушне шкољке.
Поред промена на кожи, знаци који могу да се јаве су и повишена телесна температура, а код мањег броја мачака јавља се и исцедак из носа, коњуктивитис и пролазни пролив, мачке престају да једу и мршаве. Инфекција траје између 6 и 8 недеља и углавном спонтано прође без посебног третмана. Међутим, код љубимица које имају ослабљен имуни систем, мачића и оних са неким хроничним обољењима могу да се јаве озбиљније компликације као што је упала плућа.
Дијагноза и лечење
Типична слика примарне лезије коже која се затим шири у облику секундарних лезија по читавом телу, омогућавају да ветеринар постави озбиљну сумњу на инфекцију мачке крављим богињама. Међутим, ранице које се налазе на телу могу да наведу ветеринара да сумња на уједне ранице или еозинофилне чиреве. Да би се дијагноза потврдила потребан је и лабораторијски преглед узорка скарификата коже са оболелог места.
Не постоји специфичан третман код инфекције крављим богињама код мачака, али срећом код већине мачака долази до спонтаног опоравка. Оболеле мачке се обично третирају антибиотицима да би се спречиле секундарне инфекције коже. Евентуално је потребно да се кожне промене перу благим растворима дезинфицијенаса. Код мачака које се интензивно чешу потребно је да се примене мере за спречавање чешања као што су стављање викторијанских крагни или превијање места које мачка интензивно чеше. Уколико имате више мачака, а код једне је установљено обољење, треба је изоловати иако се веома ретко дешава да дође до заражавања са мачке на мачку.
ЗВЕЗДА ЈЕ РОЂЕНА! Маца из серије "Сабрина" постала популарнија од глумаца!
КУКУ ЛЕЛЕ! Слатко док је мала беба, а после? Пронађено МЛАДУНЧЕ ЛАВА - и то у ГАРАЖИ! (ВИДЕО)
Превентива
Не постоји ниједна вакцина против крављих богиња и вероватно скоро неће ни бити направљена, јер се ова болест ипак релативно ређе јавља. Од превентивних мера се препоручује спречавање мачке да лови у околини куће и наравно контрола популације глодара, који су резервоари вируса. За 30 година је откривено мање од 100 случајева заражавања људи овим вирусом па се може рећи да не представља велику опасност за људе. Ипак, треба имати у виду да су под већим ризиком особе са ослабљеним имунитетом, деца, труднице, и оне са неким хроничним обољењима коже.