НИЈЕ НАИВНО! Уколико је Вашој маци стално ДОСАДНО, то може да УГРОЗИ њено ЗДРАВЉЕ! (ФОТО)
Нађите јој занимацију!
Мачка је у својој бити ловац и динамична животиња која мора имати начин да искаже своју праву природу. Ако се досађује - јавиће се поремећаји у понашању.
Јутарња гимнастика: Погледајте како ова веверица започиње свој дан! (ВИДЕО)
Да ли сте одабрали одговарајућу огрлицу за вашег пса? Проверите!
Понашање мачака може често да завара како власнике кућних љубимаца тако и стручњаке који посматрају управо како се ове животиње понашају. Опште је познато да је мачка углавном активна ноћу, да је ноћни ловац и да већи део дана проводи у неактивности. Међутим, у суживоту са човеком и њихово понашање се с временом мењало. Тако су се наше мачке као кућни љубимци почеле прилагођавати понашању и дневним активностима човека, стичући полако особине које нису у њиховој природи.
Досада
Наравно да је таква промена у понашању с временом почела изазивати и неке врсте поремећаја.
Компулсивни поремећаји у понашању мачака су углавном последица промене ритма (ноћ-дан), али могу бити узроковани и недостатком дневних догађања (досада). Мачка је, у својој бити, ловац и динамична животиња која мора имати начин да искаже своју праву природу.
Овако мама маца "разговара" са својим малишанима! (ВИДЕО)
МЕДА "ПАРТИМЕЈКЕР"! Ушао у ђакузи, ПОПИО КОКТЕЛ па скокнуо да ОДРЕМА! (ВИДЕО)
Промене
Промене у понашању најчешће почињу да се испољавају када у мачкином окружењу дође до измена које не одговарају њеној природи или се десе промене околине које су условљене спољним факторима. Поремећаји се најчешће јављају када се промени место где се мачки ставља храна или где стоји песак за обављање нужде, као и у случајевима пресељења и било које друге промене простора.
Симптоми
Симптоми промењеног понашања мачака који се односе на компулсивне и опсесивне поремећаје се, пре свега, огледају у изгредима у вршењу нужде (уринирање ван песка или вршење велике нужде на разним местима у стану), у непрекидном лизању крзна, што с временом може довести до озбиљних здравствених проблема (обољења коже, поремећаји варења), затим у константној вокализацији (мјаукању) за које не постоји видљиви разлог у комуникацији, у сталном гризењу намештаја, жвакању тканина и у претераном узимању хране. Један од најћешћих поремећаја који је примећен јесте имитација сисања мајке, што мачка може радити или на некој тканини или на неком делу тела власника (стално сисање прста или длана).
Видели сте реакцију пса када власник "нестане", али овај ПАПАГАЈ ће вас довести до суза! (ВИДЕО)
Постављање дијагнозе
Пре постављања било какве дијагнозе у смислу психолошког поремећаја, неопходно је одвести мачку код ординирајућег ветеринара, који ће низом прегледа искључити све могуће патолошке узроке промена понашања, јер оне могу бити изазване низом обољења. Пре свега је потребно обавити подробан физички преглед пацијента као и неуролошки преглед, а затим проверити све крвне и биохемијске факторе који доводе до разних болести.
Добро припазите на вашег пса, лети може да закачи ОВУ опасну болест!
АПСОЛУТНИ РЕКОРДЕР! У Аустралији УХВАЋЕН један од НАЈВЕЋИХ крокодила ИКАДА! (ВИДЕО)
Здравље и понашање
Нека метаболичка обољења могу узроковати измењено понашање (дијабетес, отказивање бубрега, Адисонова болест или епилепсија, алергије), као и бројна обољења коже, поготово гљивична, која се могу проширити на цео организам и на мозак, те изазвати низ промена у понашању. Такође, различите болести, поготово коштаног система, могу узроковати хроничне болове који доводе до поремећаја у понашању и исказивање бола путем појачане вокализације.
Требало би посебно обратити пажњу на паразитска обољења која често доводе до промена у понашању, како због поремећеног варења (поремећаји у обављању нужде), тако и стога што могу изазвати неуролошке поремећаје, с обзиром на то да су производи метаболизма паразита отров за тело домаћина па с временом могу довести и до оштећења мозга и разних поремећаја у понашању (преједање, епилепсија).
Психа
Ако се искључе сви могући патолошки процеси и обољења, остаје нам озбиљан задатак да се изборимо са психолошким поремећајима. Најчешћа грешка власника је подржавање промењеног понашања. Ако мачка тражи више хране, власник јој даје веће количине, или подржава промену навика у вези са вршењем нужде, без критичког приступа проблему. Таква понашања се морају сузбијати на самом почетку, јер како време пролази све је теже мачку "вратити" на нормално понашање.
ДА ЛИ СТЕ СИГУРНИ ДА ЗНАТЕ? Колико је ЗАПРАВО СТАРА ваша љубимица?
Ово још нисте видели: Риба сама покреће свој акваријум! (ВИДЕО)
Третман
При третману ових поремећаја, пре свега је потребно на сваки могући начин смањити стрес којем је мачка изложена. Ако се ради о пресељењу или промени простора, потребно је што пре успоставити нови распоред и нове навике, помажући мачки да се снађе у новом простору. Ово пре свега подразумева да се песак и храна ставе на приближно исто место на којем су били у претходном животном простору како би се мачка што пре упознала с променом. Ако се проблем огледа у преједању, потребно је редуцирати количину хране на меру коју је прописао произвођач и бити доследан у недавању накнадних оброка. Код појачане вокализације препорука је да се мачка игнорише и да јој се обраћате само у тренуцима када се нормално оглашава. Наравно, све ове методе подразумевају и јаку дисциплинованост власника, који мора бити истрајан.
Забава лечи
Ефикасно лечење ових поремећаја је могуће спровести и појачавањем дневног ритма и куповином разних играчака које ће забавити вашег кућног љубимца и повећати његову активност и интересовање за околину. Такође се као добра терапеутска метода показала и набавка друге мачке, јер је ипак друштво исте врсте нешто што је незаменљиво.
Корги Коргичанствени! Краљевски пас све популарнији и у СРБИЈИ
Лекови
Још један начин решавања проблема с компулсивним понашањем мачака јесте давање одређених лекова (антидепресиви, анксиолитици). Ова врста терапије још није довољно испитана, те самим тим и нема потребну подршку у стручној јавности, како због сумњивих резултата тако и због веома отежаног дозирања овакве врсте лекова.
УЗНЕМИРУЈУЋЕ! ИНЦИДЕНТ! Циркуски слон ГУРНУО другог СЛОНА у ПУБЛИКУ! (ВИДЕО)