“Некада је довољно да пас само оњуши отров”: Све су чешћи случајеви МАСОВНОГ ТРОВАЊА ПАСА, а ево како да препознате СИМПТОМЕ уколико је ваш пас угрожен!
Будите упућени!
Тровање паса је честа појава у нашој земљи. Познати су многи случајеви намерног остављања токсичних супстанци које могу наштетити како нашем љубимцу док га шетамо, тако и псима луталицама који, остављени на милост и немилост, у моментима велике глади посежу за свачим што им се учини као храна.
ТО УОПШТЕ НИЈЕ СЛУЧАЈНО: Ево зашто пси криве главу у једну страну када им се обраћате
У ШВАЈЦАРСКОЈ ЈЕ ЗАБРАЊЕНО ИМАТИ ЈЕДНО МОРСКО ПРАСЕ! Ако га удомите и оно УМРЕ, ово МОРАТЕ да УРАДИТЕ
СУРОВО! Власници паса урадили НЕЗАМИСЛИВО - нови Интернет изазов проглашавају МУЧЕЊЕМ! (ВИДЕО)
Како да заштитите љубимца
Без обзира на појачане законске казне и честе апеле активиста за права и заштиту животиња, бацање отрова у градским и приградским срединама је и даље веома присутно.
Из „Ветерине Београд" у писаном одговору за BBC на српском недавно су рекли да је једина превентива не шетати псе без повоца и држати их под контролом.
Када се појаве први симптоми, одмах се треба јавити ветеринару.
Симптоми тровања
Симптоми су различити, а брзина којом ће се испољити зависе од врсте отрова.
„Некад је довољно да пас само оњуши отров, а некад прође и неколико дана од уноса отрова у организам до првих симптома", кажу из „Ветерине Београд".
Симптоми су:
· Повраћање
· Дијареја
· Дијареја са примесама крви
· Обилна салвација (балављење, лучење пљувачке)
· Грчење мишића
· Конвулзије
· Анализе
Да би се спровела адекватна терапија неопходно је знати којим отровом је пас отрован, кажу из „Ветерине".
Када није познато о ком се отрову ради, приступа се симптоматској терапији - лечењу болести које утиче само на симптоме, а не на узрок.
Из „Ветерине" поручују да уколико постоји сумња да се животиња отровала, треба обавестити и полицију.
Уколико кућни љубимац угине, тело се шаље на Ветеринарски факултет на катедру судске ветерине.
Ако се потврде сумње на тровање, узорци се шаљу на ВМА на хемијско-токсиколошке анализе, које трају дуже, али откривају отров.
У приградским насељима и мањим местима пси се најчешће отрују услед додира са заштитним средствима против корова и штеточина.
· Отрови за мишеве и пацове
· Отрови за третирање биљака (инсектициди и пестициди)
· Кућна хемија
· Разни лекови
· Најпознатији случајеви тровања
Најпознатији случајеви тровања су у Прокупљу је 2019. године када је отровано неколико паса у шеталачкој зони. Отровани пси су били чиповани, стерилисани и вакцинисани од беснила.
Исте године, у насељу Котеж 2 у Панчеву, непозната особа је отровала чак 80 паса. Забринути грађани су тада организовали протест и нудили награду од 300.000 динара за информације о починиоцу.
Током 2018. године, и насеље Ресник у Београду нашло се на мапи места у којима се трују пси. Тада је пријављено 11 случајева тровања паса за седам дана.
Није познато да ли је неко осумњичен за ова дела.