Да ли сте знали да постоји ПСЕЋИ ТЕЛЕФОН? Ваш љубимац вас може ПОЗВАТИ у сваком тренутку!
Ево на који начин функционише уређај!
Лавеж, значајан поглед, гуркање шапом, то су само неке од метода које пси хиљадама година користе да комуницирају са људима.
Сада су научници омогућили псима, који су остављени сами код куће, да могу у сваком тренутку да ступе у контакт са својим власником и то путем видео позива. Уређај, који су одмила назвали "псећи телефон", је уствари мекана лоптица, у коју је уграђен специјални уређај, који се на додир активира и шаље сигнал власнику.
Наиме, на лаптопу власника чуће се звук звоњаве телефона, а истовремено биће успостављена видео веза.
ПРИМЕТИЛИ СТЕ ДА ВАШ ПАС ЛИЖЕ ШАПЕ? Ако је ОВО УЗРОК његов живот може бити у опасности
ОВО НЕ ЗНАЈУ НИ ЊЕНИ НАЈВЕЋИ ЉУБИТЕЉИ: Ево зашто се саветује да кафу ЧУВАМО У ЗАМРЗИВАЧУ
УВРНУТО: За ПЉУВАЧКУ зараженог КОРОНОМ спреман да плати 100 ЕВРА - навео посебне ЗАХТЕВЕ у огласу!
Власник може да одлучи да ли ће прихватити позив, када ће прекинути позив, а може и да позове свог љубимца, с тим што, пас мора да узме лоптицу да би одговорио на позив.
- Технологија нам је омогућила да меримо број корака нашим псима, да их хранимо и кад нисмо ту, али наши пси никад нису имали могућност да тако нешто раде са нама - каже др Илијена Киркиј Даглас, са Универзитета у Глазгову, која је учествовала у осмишљавању и изради овог уређаја.
Она истиче да чињеница да животињи пружамо могућност избора и да успостави контролу позитивно утиче на њихово расположење.
- "Псећи телефон" користан је и власнику и псу, а ово је један начин да се покаже да пси могу да контролишу технологију - каже др Илијена.
Док друштвени медији за псе, или "ФацеБарк", тек треба да буду створени, Хирскиј-Даглас је рекла да предвиђа будућност у којој би пси могли да зову једни друге.
- Толико је могућности - каже докторка за "Гуардиан".
Истраживање, које је објављено у "Зборнику радова Удружења за компијутерску технологију" о интеракцији рачунара и људи и које је представљено у Пољској, открива како су Хирскиј-Даглас и истраживачи са Универзитета Алто у Финској искористили мекану лопту да би направили уређај.
"Псећи телефон" прошао је кроз бројне тестове како би се осигурало да има одговарајући ниво осетљивости на кретање – сама др Хирскиј-Доуглас је 16 дана тестирала уређај са својим црним лабрадором Зеком.
Извештај о позивима између власника и љубимца показују да пас није баш сваки пут био свестан шта ради, иако му је пет пута показано како систем функционише.
- Пас би ме позвао, али није баш био заинтересован за позив, већ је њушкао по свом кревету - написала је докторка у једном од извештаја.
Још један унос открива потенцијалне замке псећег телефона.
- Пас се шета около и тресе главом, а затим лежи. Била сам на састанку па сам морала брзо да прекинем везу - открива један запис.
Научници кажу да су бројни позиви које је Зак, који је остављан на осам сати сваког дана током експеримента, упућивао говоре да су позиви упућени случајно, или нам се можда само тако чини.
- Када би рецимо пас позвао тако што би сео на лоптицу, то можемо да тумачимо као намеран потез - објаснили су научници.
Даглас је уверена да технологија може бити корисна за љубимце, поготово за псе који пате када су одвојени од власника. Ипак, признала је да је она због овог уређаја постала анксиозна.
- Псу треба дати избор. Можда не разумемо њихов избор, али то не значи да не би требало да га имају - закључује докторка.