ИСУС ПРЕ ИСУСА: Борио се за СИРОТИЊУ и погинуо, РАЗАПЕЛИ су њих 6.000, страдали за слободу! ВИДЕО
Против силе и неправде.
Данас је Ускрс, велики хришћански празник, па можда није на одмет да се подсетимо још једног човека који је, попут доброг Исуса Христа, страдао борећи се за понижене и обесправљене.
У питању је Спартак (111- 71), гладијатор из Тракије, који је, заједно са још тројицом бораца, побегао из окова римске империје и био је вођа Трећег устанка робова, познатог и под називом Спартаков устанак.
Наравно, Спартак се доста разликује од распетог Исуса Христа, пре свега због тога што се насилним средствима борио против Римљана. Пре него што је постао гладијатор, дезертирао је из римске војске коју је дубоко презирао, па је организовао и разбојничку групу.
Године 73. побегао је са групом гладијатора, а при том је украо и кола пуна оружја. Римљани су послали две легије протива Спартака, али их је он без веће муке поразио. Проблем Римљана био је и тај што су робови правили побуне на све стране широм царства. На Спартаков камп, који је био смештен у Напуљу, слали су и неискусну војску, коју је Спартак са својим устаницима разарао без превише напора.
Спартакова слава се прочула, па је ускоро његова војска, састављена од одбеглих робова, бројала чак 120.000 људи, међу којима је било и жена и деце (они се нису борили). Ова опасна армија гневних људи била је веома ефектна и успеси у борбама су се низали. Можда први пут у дотадашњој историји, Римски сенат је почео да паничи.
Ипак, дани славе за Спартака и његове храбре борце били су кратког даха. Године 71, Сенат на великог вођу обесправљених шаље читавих осам легија под челичним вођством Марка Лицинија Краса. Робови су падали као снопље пред Красовим легијама, на крају схвативши да им с леђа прилази римска војска под вођством Помпеја и Марка Лукула. Знајући да су опкољени, робови су кренули у последњи јуначки напад на Красове легије, али нису имали никакву шансу - потпуно су поражени и уништени.
Како то већ бива, војсковође Помпеј и Крас победу против Спартака искористили за успон у политичкој каријери, па су већ 70. године п. н. е. изабрани за конзуле.
Много робова је убијено током самих борби, а њих 6.000 је преживело. Свих 6.000 бораца за слободу разапето је крстове дуж пута од Капуе од Рима.
Спартаков устанак је од тада, па до данас, остао симбол борбе обесправљених против тлачитеља и силе. Спартаков живот отеловљен је у низу филмова, књига и серија.
Свакако, напознатији је филм "Спартак" великог режисера Стенлија Кјубрика из 1960. године, у којем насловну улогу игра Кирк Даглас. У њему је и легендарна сцена у којој робови устају један за другим и говоре: "Ја сам Спартак", иако им је обећано помиловање ако издају великог Спартака. Иначе, Спартак је погинуо у борби, а у филму је приказано да је распет заједно са својим саборцима, што је свакако ефектније за уметничко дело.