БЛИЖЕ НАМ СЕ НОВОГОДИШЊИ ПРАЗНИЦИ, а да ли сте знали како су настали први УКРАСИ ЗА ЈЕЛКУ?
Датирају од почетка 19. века!
Божић, који је све ближе, је посебно свечан и важан у малом немачком граду Лауша у савезној држави Тирингији, где се традиција дувања стакла преноси с генерације на генерацију још од почетка 19. века. Тамо је још 1597. постојала мала фабрика стакла у којој су се производиле чаше и стаклене чиније, али већ 1755. у њој су почели да производе шупље стаклене перле које су се користиле као накит или играчке, наводи Хина, а преноси Вечењи лист.
Након увођења меха, 1820. године стаклодувачи су могли да "надувају" и веће стаклене предмете, а нешто касније, 1847. неколицина предузетника из тог немачког места почела је да производи стаклене украсе у облику воћа и орашастих плодова. До данас ово место успева да одржи квалитет и стогодишњу традицију и сматра се једним од првих који су почели с израдом украса за Нову годину и Божић на велико.
ИСТРАЖИВАЊЕ ОТКРИВА: Жене које су радиле ОВО имају најмање сексуалних проблема
Прва ХИВ позитивна особа у ЈУГОСЛАВИЈИ: Ово је познати БУБЊАР коме су сви окренули леђа, УМРО је у КЕСИ
ПРОЦЕЊЕН НА 1,5 МИЛИОНА ДОЛАРА - ЗА ПОЧЕТАК: Наполеонов мач на аукцији у САД-у (ФОТО)
Али мало ко зна да су украси за јелку наводно настали из нужде, управо у месту Лауша. Наводно је, почетком деветнаестог века један незапослени дувач стакла, у недостатку новца којим би купио јабуке, орахе и остале слаткише који су се тада качили о гране, својој деци у стаклу издувао стаклене мехуриће којима су окитили јелку.
- Божићна куглица измишљена је управо овде, у нашем месту - с поносом каже Герхард Грајнер-Баер који истражује историју традиције, особа која је заслужна за то што је стаклодувачко умеће из Лауша у марту 2021. УНЕСКО препознао као нематеријалну културну баштину.
За стаклодуваче из овог места година 1880. била је прекретница. Наиме, америчка малопродајна фирма "Вулворт" склопила је с једном немачком фабриком посао израде божићних украса, наручивши оданде велику количину крхких стаклених предмета.
И данас у Лаушу украсе за јелке производе мање породичне фирме, премда им конкуришу јефтини украси из масовне кинеске производње. Грајнер-Баер каже да је данас у Лаушу још увек око 15 до 20 породичних фирми које производе јединствене божићне украсе. Додаје да то више и нису класичне куглице, већ носталгични украси и необични предмети. Надахнуће тражи у књигама за децу или на интернету, али још увек користи старе дедине керамичке калупе који стоје на полици у његовој радионици уз остале ручно израђене шаблоне.