ЛОЦИРАНА ПРВА ЛУТАЈУЋА ЦРНА РУПА! 4 пута је тежа од СУНЦА, а ево шта кажу научници: Да ли представља претњу за земљу
Нова открића.
По први пут најновија достигнућа у области астрономије коришћена су у сврху новог открића! С обзиром на то да су, по количини прикупљених информација, црне рупе научницима и даље мистерија, ово откриће је право је чудо! Користили су чудан ефекат гравитације на светлост звезда да би уочили "лутајућу" црну рупу.
Саме црне рупе су невидљиве по дефиницији јер чак ни светлост не може да избегне њихову интензивну гравитацију. У само последњих неколико година, међународна сарадња иза телескопа Евент Хоризон успела је по први пут да фотографише црне рупе. Али када погледамо ове слике, светлост коју видимо је заправо диск врућег гаса и материјала који кружи око ивице саме црне рупе.
(ВИДЕО) Галеб УШАО у МАРКЕТ, нико га није приметио, а оно што је урадио НАСМЕЈАЋЕ вас до СУЗА
ЗАГРОБНИ ЖИВОТ ПОСТОЈИ: Мушкарац сат времена био КЛИНИЧКИ МРТАВ, а онда се пробудио и открио шта је видео
ПОСТОЈИ ОБЈАШЊЕЊЕ - Ево зашто су људи ЉУТИ када осећају глад, на ово утиче неколико фактора
Понекад су црне рупе очигледне јер једна или више звезда кружи око њих, као што је случај са супермасивном црном рупом у центру Млечног пута. Али научници очекују да постоје стотине милиона црних рупа које лебде кроз изолованије углове космоса. Астрономи су можда успели наизглед немогуће и први пут уочили лутајућу црну рупу, која је, по њиховим проценама, четири пута тежа од нашег Сунца, а ево и како.
Сада су тимови астронома документовали оно што би могло бити или неутронска звезда или "лутајућа" црна рупа прекривен неизбежном снагом сопствене гравитације. Ово је учињено по први пут посматрањем како иста сила изобличава светлост удаљеније звезде, што је феномен који се назива гравитационо микро сочиво.
- Ово је прва лутајућа црна рупа или неутронска звезда откривена гравитационим микро сочивом - рекла је професорка астрономије Џесика Лу, са Универзитета у Калифорнији у Берклију, а затим додала - Са микроленсингом, у могућности смо да сондирамо ове усамљене, компактне објекте и измеримо их. Мислим да смо отворили нови прозор за ове тамне објекте, који се не могу видети ни на један други начин.
- Колико год желели да кажемо да је то дефинитивно црна рупа, морамо размотрити све могућности. Ово укључује и црне рупе мање масе и можда чак и неутронску звезду - рекла је Лу.
Ово небеско тело је између 1,6 и 7,1 соларне масе, према тренутним проценама. Нижа маса би можда значила да би објекат могао бити неутронска звезда. Ако се испостави да је маса већа, постаје неспорније да је објекат црна рупа.
Шта год да је, објекат носи ознаке ОБ110462 и удаљен је 5.000 светлосних година од Земље, тако да нема никакве бриге да ће нам се пришуњати ускоро.