ХИТ ОДГОВОР: Зашто се мушка и женска кошуља НЕ КОПЧАЈУ ИСТО?
Да ли сте знали?
Док је на мушким кошуљама дугмад углавном на десној страни, код дама је на левој. Иста ствар важи и за рајсфершлусе на јакнама.
Сигурно сте приметили да кошуље мушкараца и жена имају дугмад на различитим странама. Ово би имало смисла да су све жене леворуке, а сви мушкарци десноруки, али заправо већина људи се ослања на своју десну руку.
Научници створили нови материјал ЈАЧИ ОД ЧЕЛИКА, А ЛАКШИ ОД ПЛАСТИКЕ - деценијама су радили на овоме!
Креативни, стидљиви или наметљиви? Узмите папир и оловку и проверите шта РУКОПИС говори вама
ПРВО СЛОВО ВАШЕГ ИМЕНА ОТКРИВА СУДБИНУ: Сазнајте да ли сте вођа или вечити бунтовник! Ево шта крије ваша ПОДСВЕСТ
Прва теорија каже да су се кошуље тако правиле када су мушкарци ишли у рат јер им је било лакше да изваде оружје и откопчају кошуљу с десне стране, левом руком, јер је оружје било у десној руци. Постоји још једна теорија која каже да је узрок ове разлике начин облачења жена средњег и високог слоја у Европи. Током историјских раздобља, попут ренесансе и Викторијанског доба, женска одећа била је много компликованија него одећа мушкараца - подсукње, корсети и умеци ношени на задњицама како би хаљина била шира.
Док су се богати мушкарци облачили сами, женском делу њихове породице била је потребна помоћ служавки како би се обукле, због луксуза, а и због потребе. Како би се олакшао посао служавкама код одевања, кројачи су почели да шију дугмад на супротној страни, а када је одећа почела масовно да се производи, дугмад су остала на левој страни и постала стандард.
Такође, има још других теорија, попут оне која каже да жене доје децу на левој руци па им је олакшано откопчавање кошуље или која каже да је за време Наполеона било намерно направљено да се женама отежа облачење. Овај начин израде одеће је сада стандард и вероватно се неће мењати.