Због НАЈВОЉЕНИЈЕГ СРБИНА настала "друга српска химна" - ово је тајна песме "Видовдан"
Ова песма више није само музичко остварење једне естрадне уметнице, већ и емотивна и историјска посвета српском народу, ма где год он био широм планете.
Певачица Гордана Лазаревић проговорила је о чувеној песми "Видовдан", коју српски народ, једном речју, обожава.
Ниједна прослава не може проћи без ове песме, а посебно емотивно се пева на данашњи велики празник, Видовдан, 28. јуна.
Гордана Гоца Лазаревић је поносна на свој хит "Видовдан", који је постао неизоставан део свих славља и весеља већ више од три деценије. Сматра се да је ова песма, како је недавно открила, по жељи покојног патријарха Павла, постала "друга химна српског народа".
- Певају је певачи свих жанрова, од забавњака, преко поп музичара, до класичних. Радо је изводе и руски певачи и хорови, као и Грци и Румуни. Чује се и у Перуу и на Куби. Изашла је из ‘власништва’ композитора и мене као извођача. Готово да нема већег скупа на коме се хорски не пева. Може се слободно рећи да је ‘Видовдан’ друга химна српског народа, ма где се он налази - испричала је она.
Написао ју је њен супруг, истакнути композитор Милутин Поповић Захар, поводом 600 година од Косовске битке, која је 1989. године обележена на Газиместану.
Гоца је одувек била фасцинирана овом песмом коју увек изводи с пуно емоција, јер сматра да она дубоко дира срца свих који је певају. "Видовдан" се не пева само у Србији већ и широм света, од Русије до Грчке, Перуа до Кубе, јер је прерастао својеврсни национални симбол. За Гоцу и многе Србе, Косово и Метохија није само географско подручје већ и део њихове душе и историјског идентитета који не може нико да им "отме".
- Не може и никада неће. Косово и Метохија је за Србе много више од симбола и од наше историје. “Куд год да кренем, теби се враћам поново, ко да ми отме из моје душе Косово” - испричала је певачица.
Шта се десило на Видовдан?
Сваког 28. јуна сећамо се косовских јунака, али и свих искушења са којима се суочавао српски народ на овај дан, и ниједан празник не буди осећање заједништва, припадности и патриотизма као Видовдан. Осим тога, много нама релевантних историјских догађаја на нашим просторима десило се управо на 28. јун.
Српска православна црква обележава данас Видовдан, празник посвећен Светом великомученику кнезу Лазару и свим српским мученицима који су погинули у Боју на Косову 1389. године.
Ево како су Видовдани обележили српску историју:
1. Косовски бој 1389. године
2. Тајна конвенција између Србије и Аустроугарске 1881. године
3. Почетак Другог балканског рата 1913. године
4. Гаврило Принцип извршио атентат на Франца Фердинанда 1914. године
5. Версајски споразум и крај Првог светског рата 1919. године
6.. Видовдански устав Краљевине СХС 1921. године
7. Резолуција Информбироа 1948. године
8. Говор Слободана Милошевића на Газиместану 1989. године
9. Срби престали да буду конститутиван народ Хрватске 1990. године
10. Изручење Слободана Милошевића Хагу 2001. године