НИКАКО ЈЕ НЕМОЈТЕ БАЦИТИ: Ево шта треба учинити са СТАРОМ БРОЈАНИЦОМ која је пукла или остарила
За оне који не знају, бројаница се носи на левој руци
Верници који носе бројанице често не знају шта да раде са њима када остаре или пукну, па их чувају јер сматрају да је грех бацити их.
А нико не зна да се старе бројанице заправо доносе у цркву. Како су црквењаци рекли, стари кончани делови се после неког времена спаљују, а крстићи се чувају и рециклирају, и никад се не бацају.
Ако сте чували своје старе бројанице, сада знате шта вам је са њима чинити.
Молитва помоћу бројаница један је од најстаријих начина молитве, који су нарочито неговали православни монаси. Саме бројанице имају симболички карактер.
Обично су црне боје и тиме нас упућују да водимо трезвен и озбиљан живот у непрестаном покајању. Бројанице су исплетене од чисте овчије вуне, што нас подсећа да смо ми словесне овце Доброг Пастира Господа Христа који је сам као Јагањац Господњи пострадао за нас и избавио нас од вечне смрти.
На којој руци се носи бројаница
Бројаница се носи на левој руци, и то из практичних разлога. Наиме, док се крстимо приликом молитве, лакше је да се она држи у левој руци. Наравно, никакав проблем није да се бројаница носи на десној руци јер одабир руке није верско већ практично питање. Постоје и бројанице које се носе око врата.
Мале бројанице обично имају 33 чворића. Постоје и веће бројанице од по 50, 100 или 300 чворића. По једном старом предању, био је један монах који је желео да начини вунену бројаницу да би одбројавао своје молитве, али ђаво му је стално развезивао чвориће које би исплео.
Једном му се јавио анђео и научио га да плете чворић који се састоји од седам уплетених крстова. То је један од најкомпликованијих чворова на свету. Овакву бројаницу ђаво није могао да расплете.