Од минус 90 до плус 56! Ово су места на свету са НАЈЕКСТРЕМНИЈИМ временским условима!
Смета вам врућина у Србији!? То је мачији кашаљ!
Ових дана грађани Србије суочавају се са жестоким врућинама, које није лако подносити. Мада је тренутно тепмература на нешто нижим подеоцима, метереолози за викенд најављују прави пакао. Међутим, није лоше имати на уму да су наше временске прилике ипак далеко од екстремних, а у наставку текста можете прочитати која су то места на свету која се могу подичити најекстремнијом климом, по подацима Светске метеоролошке организације:
Најнижа температура. "Најдебљи минус" забележен је у Востоку, на Антарктику, где је 21. јула 1983. измерено рекордних минус 89,2 степени Целзијуса.
МИСТЕРИОЗНА СТАЊА: Ово нам се дешава док спавамо, ПОДСВЕСТ ЈЕ ЧУДО! (ФОТО)
Највиша температура. У "Долини смрти" у Калифорнији лета 1913. године измерено је неверојатних 56,7 Целзијуса.
Највише падавина за минут. У америчкој држави Мериланд, у граду Јуњонвил, 4. јула 156. пало је 31,2 милиметра кише.
Највише падалина за дан. Највише кише у једном дану пало је док је пролазио циклон Денис у Индијском оцеану, чак 1,825 метра од 7. до 8. јануара 1966. године.
Најјачи град. Најјачи град икада пао је у Гопалганџу, у Бангладешу, 14. априла 1986. године. Тада су погинуле 92 особе, а пријављени су комади леда тешки чак један килограм.
Најдужи сушни период. Најдужи период без падавина је забележен у Чилеу, у граду Арика, где кап кише није пала пуних 14 година, од октобра 1903. до јануара 1918. године.
Највиши хладни гејзир. У Андернаху, у Немачкој, забележен је 16. септембра 2002. године млаз воде висок 61,5 метара ког је избацио гејзир.
Најхладнији пут. Руски ауто-пут Колима је најхладнији на свету. Тамо температуре понекад падају и до минус 67,7 степени. Да ствар буде још страшнија, један део тог ауто-пута се зове "Пут костију", у знак сећања на затворенике који су преминули градећи га.
Највећа ледена пустиња. Највећа ледена пустиња која није у поларном делу је на територији Канаде. Налази се у националном парку Клуане и простире се на подручју од 21.980 квадратних километара.
Насељено место са најнижом температуром. Ојмајкон у Сибиру је најхладније место ван Антарктика у којем живе људи. Тамо температуре падају до минус 68 степени.