ДРЖАВА КОЈА ТОНЕ: Становници у паници, ови људи ће ускоро ОСТАТИ БЕЗ КРОВА НАД ГЛАВОМ (ВИДЕО)
Цео архипелаг је угрожен.
Велике плиме и растући новои мора бришу обалу архипелага. Становници острва ускоро неће имати где да живе.
Домовина Ериетера Арама, Република Кирибати, најнижа је земља на свету. Састоји се од 33 малена корална острва који се простиру на 3,5 милиона квадратних километара морске површине изнад које се издижу свега два метра у просеку.
ШАМПИОН! Кренуо је да пољуби девојку, али онда... у земљу да ПРОПАДНЕ! (ВИДЕО)
- Климатске промене нису ствар далеке будућности, оне нису проблем с којим ћемо се бавити касније. Ми их живимо сада - рекао је Арам.
Он према сваком таласу који удара о обалу његове домовине гледа са стрепњом.
– Ако у канту ставите више воде него што она може да прими, вода ће се прелити – објашњава Арам за “Гардијан”.
У његовој аналогији канта воде је Тихи океан, а почне ли се преливати преко ивице, земља у којој живи могла би нестати с лица Земље. Управо је због тога Арам стигао у Аустралију. Овај грађанин Кирибата жели да се његова порука о озбиљности последица климатских промена чује на сав глас. У супротном, остаће без свега, пише “Јутрањи лист”.
Већина житеља Кирибата, њих 113.000, нагурано ја на Тараву, ланац острва у облику потковице између којих се налази лагуна.
– Моје је место јако малено – описује Арам административно средиште државе. – Ако станете у средину, с обе стране можете да видите воду. Рањиви смо. Један цунами може нас у потпуности уништити.
А Кирибата је све мање и мање. Велике плиме и растући новои мора бришу обалу архипелага. Становници острва ускоро неће имати где. Смањење животног простора надаље доводи до повећања густоће насељености на Тарави јер су становници присиљени да мигрирају према средини острва. Неки суседи угрожених становника имају разумевања, неки немају.
НАУЧНО ДОКАЗАНО: Овако изгледа последњи минут пред СМРТ!
Грађани Кирибата се надају да ће се следећи круг међународних преговора о клими ЦОП 23, који ће се одржати ове године у новембру и којима ће председати Фиџи, усредсредити на претње с којима се носе острвске државе Тихог океана.
- Наше су бриге уједно и бриге целога света - рекао је Баинимарама.
Арам и његови сународници из Кирибата и сапатници из острвских држава ниске надморске висине као што је Тувалу, путују с активистичком групом "Центар Едмунд Рајс" по Аустралији с циљем подизања свести о својим проблемима.
– Чули су наше приче и схватају колико нам је тешко – рекао је Арам.
Извештаји организација попут Светске банке, Истраживачког центра Мензиес и Института Лави сугеришу да би допуштање миграција с острва у Тихом океану у Аустралију могло бити делотворније од других облика помоћи. Тихи океан се по процени бивше службенице министарства обране из САД-а Шери Гудман, налази на линији борбе с климатским променама.
Нису искључене нити присилне миграције са острва. Иако се ради о решењу о којем многи острвљани не желе да слушају, постоји могућност да неће имати избора, преноси “Јутрањи лист”.
- Не желимо да напустимо своју земљу - рекао је Арам.
– Волимо своју земљу и живот на неком другом месту једноставно не би имао исти смисао. Не желимо бити мигранти због климе, међутим ако се нешто не промени, наша ће земља потонути у океан.
За житеље Тувалуа попут Асе лоапоа селидба је последња опција.
– Наша историја и култура су нам јако важни и верујемо да је место где живимо место где бисмо требали бити. Не желимо то изгубити, не желимо изгубити оно што јесмо – рекао је Иоапо.
- Али, морамо се суочити с чињеницом да ћемо се морати преселити негде другде, а то је тешко. Ми желимо да спасимо нашу земљу.