ОВО ЋЕ НАМ ДАТИ ОДГОВОР НА МНОГА ПИТАЊА: У Јордану откривени остаци хлеба старог више од 14.000 година
Археолози из Копенхагена су проучавали остатке угљенисане хране.
Дански археолози открили су угљенисане комадиће арапског хлеба, печене пре 14.400 година у североисточном Јордану. Хлеб је откривен током акције ископавања истраживача са Универзитета у Копенхагену, Универзитета Кембриџ и Универзитетског колеџа у Лондону.
ТАЈНИ СЛАТКИ РАЗГОВОРИ: О чему уз кафу причају мушкарци, а о чему жене
ФАНТАСТИЧНИ ПОПУСТИ У TRAVELLAND-U САМО ДО 30. ЈУНА!
НАЈБОЉИ УСПЕЈУ ЗА 10 СЕКУНДИ! Један број у низу НЕДОСТАЈЕ - погодите који! (ФОТО)
Археолози из Копенхагена су проучавали остатке угљенисане хране у насељу Шубајка 1, где су пре неколико хиљада година живела праисторијска племена, написано је у саопштењу Универзитета из данске престонице.
Хлеб који је пронађен на територији данашњег Јордана најстарији је хлеб који је икада откривен, наводи се у саопштењу за јавност.
- Сада знамо да су производи слични хлебу произведени много пре развоја пољопривреде - рекао је археоботаничар Универзитета у Копенхагену Амаја Аранз Отегуи, главни аутор студије.
- Следећи корак је процена да ли су производња и потрошња хлеба утицали на настанак биљних култура и развој пољопривреде уопште - додао је Отегуи.
Археолози су рекли да је дуготрајна природа печења хлеба уз помоћ дивљег кукуруза можда охрабрила људе тог времена да сами узгајају кукуруз.
ЖАБЕ СУ ГЛУПА БИЋА? А како је онда она успела да нађе ГЕНИЈАЛАН начин да се расхлади? (ВИДЕО)
КОНАЧНО ОТКРИВЕНО?! Од овога зависи да ли ће пушачи доживети дубоку старост или не
Новинар из Индонезије ХИТ НА ИНТЕРНЕТУ: Балканци ОДЛЕПИЛИ! Да ли је могуће да се овако зове и презива?
- Сакупљачи хране из доба натуфијске културе посебно су интересантни за нас. Преживљавали су и сакупљали храну у праисторијском периоду када је исхрана почела знатно да се мења - рекао је археолог Тобиас Рихтер, који је водио архуеолошка ископавања у Шубајки 1.
Натуфијска култура каменог доба постојала је од око 12.500 до 9.500 година пре нове ере у Леванту, региону у источном Медитерану који обухвата просторе садашњег Јордана, затим Сирије, Либана, Израела и Палестине.
- Кременасте лопатице и камени алати пронађени на натуфијским локацијама у Леванту дуго су наводили археологе да посумњају да су људи почели да експлоатишу биљке на другачији и можда ефикаснији начин - рекао је Рихтер.
- Али остаци хлеба који се налази у Шубајки 1 представљају најстарији доказ постојања и печења хлеба и то показује да је печење изумљено пре самог гајења биљака - додао је истраживач.
Ископавања и истраживања у подручју Шубајка 1 у североисточном Јордану, која су трајала од 2015. до 2018. године, финансирао је Независни истраживачки фонд Данске, а дозволу за ископавање одобрило је Одељење за старине Јордана.