Дуго чувана ТАЈНА о животу пса Лајке у свемиру - Умрла је у НАЈГОРИМ мукама
Лајка је постала легенда у светској историји, али је свој живот завршила трагично.
Са лупањем срца и убрзаним дахом, Лајка је ракетом лансирана у Земљину орбиту, 2000 миља изнад московских улица које је познавала.
Колико год да је ова прича тужна, Лајка је постала део историје као прво живо биће које је кружило око Земље.
Лет је требало да тестира безбедност свемирског путовања за људе, али је то била загарантована самоубилачка мисија за пса, пошто технологија није напредовала толико далеко до повратка.
Лајка је била луталица, покупљена са московских улица нешто више од недељу дана пре лансирања ракете. Унапријеђена је у космонаута делимично на основу своје величине (мале) и понашања (смиреног), наводи Асошиејтед прес. Свих 36 паса које су Совјети послали у свемир - пре него што је Јуриј Гагарин постао први човек који је орбитирао око Земље - били су луталице, изабрани због своје несташности. (Други пси су отишли у свемир пре Лајке, али само за суборбитална лансирања.) Мисија је била још један у низу државних удара за Совјетски Савез, који је тада био водећи у истраживању свемира док су Сједињене Државе заостајале. Само месец дана раније, лансирали су Спутњик, први сателит на свету. Када је Лајкин брод, Спутњик 2, пуцао у орбиту, САД су још више заостале.
Протести су се чули из целог света у толикој мери да је у Москви памти споменик почасти том псу. Име Лајка (лајка на руском) постало је више него популарно међу онима који су се користили за псе тог времена.
Већина паса тог времена названа је по њој у смислу тихе псеће почасти. Лајка је постала мит, пошто се никада није вратила на Земљу и умрла је у свемиру убрзо након лансирања.
Иако су руске власти рекле да је преживела шест дана у орбити и да је еутаназирана пре него што јој је понестало кисеоника, оно што се заиста догодило је да је мала астронауткиња умрла неколико сати након полетања због вишка топлоте и дехидрације. То се догодило јер је брод којим је путовала прешао 40ºЦ због недостатка довољне заштите од сунчевог зрачења.
Спутњик II се распао у атмосфери 14. априла 1958. над Антилским острвима, иако је његов једини путник преминуо пет месеци раније.