Пет навика које указују на ДЕПРЕСИЈУ: Ово знакове никако НЕ СМЕТЕ да игоноришете, а кључни су
Када су у питању симптоми депресије на радном месту, они се често могу неприметно увући, а ми често будемо строги према себи уместо да препознамо шта се заиста дешава
Упорно осећање безнађа, смањено уживање у активностима, промене у тежини, проблеми са спавањем, умор, осећај безвредности или тешкоће у концентрацији су неки од симптома депресије.
Психотерапеуткиња Шенон Гарсија истиче да депресија може изгледати другачије за свакога. Неки људи можда никада не препознају да се боре с депресијом јер и даље функционишу као вредни и поуздани запослени.
Имао је учестале ГЛАВОБОЉЕ: Доктори прегледали мозак и хитно смештен на ИНТЕНЗИВНУ - Сланина је главни кривац, ево и зашто
Да ли знате чему служи рупица на авионском прозору? Стјуардеса дала одговор на питање - Ово сигурно нисте очекивали
Имају токсичан однос: Ови хороскопски знакови НИКАКО не могу заједно
Постоји пет радних навика које могу бити уобичајени знаци латентне депресије:
Радите више него обично да бисте избегли одлазак кући:
Неки људи можда повећавају свој радни темпо како би избегли суочавање с другим проблемима. Ово може бити несвесни начин да се носите с депресијом.
,,За успешне професионалце, који су своју каријеру изградили захваљујући достигнућима и признањима на послу, депресија може изгледати активнија.'' истиче социјална радница Алишија Велез.
Избегавате колеге
Један од знакова депресије на послу може бити избегавање колега. Ово се може манифестовати кроз повлачење од колега и изолацију. Особа која се бори с депресијом може постати тиша на састанцима, седети у задњем делу просторије или чак потпуно изостати са састанка. Такође, може се десити да та особа више не учествује у активностима ван радног места или после радног времена. Он или она могу пронаћи начине да избегну интеракцију са колегама или менаџерима.
Континуирано пропуштате рокове и састанке
Ако приметите да континуирано пропуштате рокове или да вам долазак на посао постаје све тежи, то може бити знак да се суочавате с депресијом, како објашњава психолог Хаус.
Хаус је поделио пример особе која је некада уживала у свом послу, била активно укључена у пројекте и имала добар однос са колегама. Међутим, када је постала депресивна, почела је да касни на посао, пропуштала је рокове и избегавала је дружења са колегама. Такође је постала веома критична према себи и другима.
Колеге и надређени приметили су ове промене и прилазили су јој, подстичући је да потражи помоћ. Срећом, уз подршку и комбинацију промене исхране, сна и примене антидепресива, особа се постепено почела осећати боље и вратила се нормалном функционисању у року од неколико месеци.
Осећате бес
Депресија може изазвати осећај беса, што је упозорење које наглашава Гарсија.
Ако често осећате бес на послу и приметите да вам честа ометања одвлаче пажњу, то би могао бити знак да је потребно истражити дубље узроке. Особе које се боре са депресијом могу испољавати симптоме отвореног или потиснутог беса, што може резултирати тиме да своје колеге доживљавају као мету свог беса.
Губите мотивацију за посао
Ако приметите да губите мотивацију или интересовање за посао, то може бити знак забрињавајућег обрасца апатије, упозорава Гарсија.
Осећај досаде или незаинтересованости који се стално понавља може бити знак да се нешто променило у вашем односу према послу који вам је некада доносио задовољство.
Ако се препознајете у овим знацима, стручњаци предлажу следеће кораке:
- Слушајте шта вам тело говори о здрављу.
- Разговарајте са вољеним особама или особама од поверења о томе како се осећате.
- Потражите стручну помоћ ако приметите да се симптоми продубљују.
- Имајте на уму да мале победе могу направити велику разлику.
Важно је запамтити да, иако је депресија озбиљно стање менталног здравља које погађа милионе људи сваког дана, постоји могућност да се контролше уз одговарајућу подршку и терапију, пише index.hr
Србија Данас/О.Т.