Међу НАЈСТАРИЈИМА СУ НА СВЕТУ: Ево КАКО ЖИВЕ људи који су ОДАВНО напунили СТО ГОДИНА
Многи желе дуговечност, али ево како то изгледа у пракси!
Сестра Андре најстарија је жена у Француској и Европи и друга најстарија на свету. Од ње је старија само Кане Танака, 119-годишњакиња из Јапана.
Родила се у Алеу на југу Француске 11. фебруару 1904. Исте године у Њујорку је отворена прва подземна железница, Тур д Франс био је у зачетку, а Први светски рат почео је тек десет година касније.
У њеној соби у старачком дому у Тулону налазе се кревет, кип девице Марије и радио. Њега више не укључује јер, како каже, спољни је свет превише стресан. Већину времена седи у колицима наслоњене главе и затворених очију, којима не види.
НАЈОТПОРНИЈИ СУ: Људи са овом КРВНОМ ГРУПОМ немају проблем са ИНФЕКЦИЈАМА, бактеријама и вирусима
Ковид пацијенти често УМИРУ од КРВНИХ УГРУШАКА: Научници открили метод који предвиђа ПОЈАВУ ТРОМБА КОД ЗАРАЗЕ КОРОНОМ
Тешко је рећи моли ли се, размишља или спава. Ипак, када проговори, њен глас показује да је присутна, а сећања су јој жива.
Њен дан почиње у седам ујутро када је буде и возе на доручак, а потом редовно иде на мису одевена у свештеничку одору.
"Грозно је што зависим од других", казала је Сестра Андре, која је до касних 1970. година радила пуно радно време, а до своје стоте бринула се за друге штићенике дома који су неретко били млађи од ње.
"Весели ме што имам друштво" казала је, мислећи поготово на Давида Тавелу, свог драгог пријатеља, запосленог у дому у коме живи већ 10 година.
"Диван је", рекла је стискајући му руку.
Тавела је такође и њен агент који јој решава интервју, прегледа пошту и још много тога. Међу њеним писмима може се наћи и руком писана честитка за Нову годину 2022. коју јој је послао Емануел Макрон, 18. француски председник током њеног живота.
Већина стогодишњака живи у такозваним плавим зонама, местима где људи генерално живе дуже. Плаве зоне налазе се у Окинави у Јапану, на Сардинији, грчком острву Икарији, полуострву Ницоја у Костарики те у граду Лома Линда у Калифорнији.
Суперстогодишњаци
Иако Француска не спада у плаве зоне, тамо, у Прованси, живела је и најстарија особа с овереним родним листом, Жене Калмен. Умрла је 1997. са 122 године.
Најстарији мушкарац, редак пример мушког суперстогодишњака у Француској такође је с југа, а име му је Андре Боит. Назив суперстогодишњак означава особе које живе више од 110 година.
Боит (111) и даље живи у својој кући, носи одела и клони се новинара.
Године 2015. у свету је живело преко пола милиона људи старијих од сто година, а према предвиђањима УН, њихов би број до краја века могао нарасти на 25 милиона. Само у Француској тренутно живи 30.000 таквих људи, а 1950. било их је тек 200, према подацима института Инсе. Четрдесетак их је старо 110 или више година.
Није то мало
Међу њима налази се и Ермин Субион, која при помињену својих година каже: "То је пуно година, није то мало. Држим се".
Но кад се пробуди, седећи у колицима у старачком дому подно Алпа, лице јој се озари, а свог саговорника врло позорно гледа. Саубион не болује од ничега конкретно, но остала је непокретна и готово глува. Чује тек понеку реч, због чега је изолована од околине.
"Ипак, кад је предуго оставимо негде, гласно се побуни" казао је запослени у дому.
Саубион, штићеница дома рођена у Марсељу, рекла је да никад не би помислила да ће она и њена сестра, којој су 102. године, живети оволико дуго.
Стогодишњаци попут сестре Андре и Ермине Субион обично не користе фармацеутске лекове, што "би могао бити разлог њихове дуговечности" према мишљењу докторке Женевиев Агаи Дригез.
"Она је имуна на све. У апсолутно је савршеној форми", казала је докторка о физичком стању сестре Андре.
но да је понекад драга.
Њена кћерка Моника, којој је 76 година, посећује је готово сваки дан. Алин каже да су јој те посете најважније.
Нису сви те среће. Многи немају с киме да деле сећања, будући да су им чланови породице и пријатељи већ умрли.
Но с властитом смрћу суперстогодишњаци немају проблема.
"Чекамо. Чекамо крај, смрт. Доћи ће." казала је Субион.