СУШИ ВАМ СЕ ДРВО у дворишту или КОРЕЊЕ УНИШТАВА темеље куће? Наши преци веровали су да је ово узрок
Наши преци су више живели у контакту са природом стога су развили читав низ веровања.
Ко има двориште, добро зна како га је тешко одржавати. Стручњаци сматрају да треба посадити биљке које су аутохтоне и познате у нашим крајевима.
Постоји веровање да на кров куће треба ставити чуваркућу, или перунику, јер наводно штити од удара грома.
Ако се неко дрво осушило или је корење почело да уништава темеље куће, време је да, према веровањима, преуредите ваше двориште и посадите биљке које су поштовали наши преци. Прво треба засадити дрвеће и жбуње, а онда и цветнице.
Често се наводи да је најлепши украс за двориште храст лужњак, јер је његова крошња лепо разграната и прави „дебео“ хлад. Такође, храсту лужњаку прија и близина воде.
Липа је за Словене била свето дрво, јер су њени цветови лековити. Ово дрво пчелама даје добру пашу, а медовина је била главни извор сласти за Словене. Липов угаљ пречишћава воду.
Међутим, липа се сади са стране, близу, али не и изнад гарнитуре за седење.
Врба и багрем
Врба је у време када су кажњавана деца називана „мирко“, а врбовим гранчицама се на Младенце, Лазареву суботу и Цвети, ударају деца речима „расти као врба“. За кору врбе важи да је лековита за прехладу.
С друге стране, багрем не ваља садити близу куће, говоре веровања, а интересантна чињеница је и да се он некада звао нерод. Исто тако багрем не треба калемити.