SUŠI VAM SE DRVO u dvorištu ili KORENJE UNIŠTAVA temelje kuće? Naši preci verovali su da je ovo uzrok
Naši preci su više živeli u kontaktu sa prirodom stoga su razvili čitav niz verovanja.
Ko ima dvorište, dobro zna kako ga je teško održavati. Stručnjaci smatraju da treba posaditi biljke koje su autohtone i poznate u našim krajevima.
Postoji verovanje da na krov kuće treba staviti čuvarkuću, ili peruniku, jer navodno štiti od udara groma.
Ako se neko drvo osušilo ili je korenje počelo da uništava temelje kuće, vreme je da, prema verovanjima, preuredite vaše dvorište i posadite biljke koje su poštovali naši preci. Prvo treba zasaditi drveće i žbunje, a onda i cvetnice.
Često se navodi da je najlepši ukras za dvorište hrast lužnjak, jer je njegova krošnja lepo razgranata i pravi „debeo“ hlad. Takođe, hrastu lužnjaku prija i blizina vode.
Lipa je za Slovene bila sveto drvo, jer su njeni cvetovi lekoviti. Ovo drvo pčelama daje dobru pašu, a medovina je bila glavni izvor slasti za Slovene. Lipov ugalj prečišćava vodu.
Međutim, lipa se sadi sa strane, blizu, ali ne i iznad garniture za sedenje.
Vrba i bagrem
Vrba je u vreme kada su kažnjavana deca nazivana „mirko“, a vrbovim grančicama se na Mladence, Lazarevu subotu i Cveti, udaraju deca rečima „rasti kao vrba“. Za koru vrbe važi da je lekovita za prehladu.
S druge strane, bagrem ne valja saditi blizu kuće, govore verovanja, a interesantna činjenica je i da se on nekada zvao nerod. Isto tako bagrem ne treba kalemiti.