СВАКИ ВОЗАЧ ТРЕБА ДА ЗНА - Уколико вам возило потопи вода услед ОБИЛНИХ ПАДАВИНА урадите ОВО
Ево шта треба урадити у тој ситуацији.
Ако вам је услед обилних падавина аутомобил био потопљен у води чији је ниво досезао изнад половине точкова најбоље је да пратите ових пет корака.
ДА ЛИ ШТЕНЦИМА ТРЕБА ДАВАТИ МЛЕКО? Стручњаци откривају вечиту НЕДОУМИЦУ
ФАСЦИНАНТНО - ПАС ОСЕТИО ДА ЊЕГОВ ГАЗДА БОЛУЈЕ ОД КАРЦИНОМА: Сваки пут кад му је пришао РАДИО ЈЕ ОВО
1. Не покушавајте да "упалите" аутомобил
Немојте проверавати да ли ауто ради, јер тако можете неповратно оштетити возило у случају да је вода ушла у мотор. Најбезбедније је да аутомобил одшлепате до сервисера на детаљан преглед.
2. Покушајте да одредите колико је дубоко ауто био потопљен
За школске дане важно је имати здрав стомак...уз Буларди Јуниор!
Ако вода није прешла доњу ивицу врата (праг), највероватније ћете проћи без проблема. Са друге стране, многе осигуравајуће куће штету ће прогласити "тоталком" ако је ниво воде дошао до доње стране инструмент табле (испод управљача).
3. Контактирајте своју осигуравајућу кућу
Осигурање од поплаве покривено је у већини осигуравајућих пакета па ћете у том случају готово увек проћи са накнадом штете, ако не потпуном онда делимичном.
4. Пробајте да осушите и очистите унутрашњост возила
Ако је вода ушла у аутомобил, прво треба да широм отворите сва врата и прозоре и прострете пешкире на под како би упили што више воде.
5. Проверите уље, филтер ваздуха и електричне системе
Ако приметите капљице воде на мерачу нивоа уља или пак уочите повећану количину уља у мотору, најбоље је не стартовати мотор. Такође, саветује се да аутомобил одшлепате до сервисера који ће заменити уље као и филтер ваздуха.
Ако је након тога мотор безбедан за покретање, проверите све електричне компоненте, укључујући светла, показиваче смера, клима-уређај, радио, електричне браве, прозоре, па и сијалице на инструмент табли.