Да ли празнујете Светог Трифуна или Дан Заљубљених? (АНКЕТА)
Вечита дилема и тема око које се, верујемо, никада неће сагласити.
Ближи нам се 14. фебруар, а то значи само једно - вечита дилема, дебата и убеђивање, да ли славимо Дан заљубљених или Светог Трифуна? Овај "рат" из године у годину, нарочито на социјалним мрежама, постаје прилично напет.
Док један број људи здушно и ватрено говори против Дана Заљубљених и позива се на корене, заговарајући да се не сме ударати на српске обичаје, традицију, наслеђе и идентитет американизовањем овог датума, постоји и добар део људи који не види ништа лоше у прослављању љубави. Није на одмет поменути и да постоје они којима је апсолутно неважно да ли је Свети Трифун или Дан заљубљених.
Тиктокер из Америке ОЧАРАН Србијом: Након посете главном граду открио која му је ОМИЉЕНА ПСОВКА
ОВАЈ ТРИК из војске ће вам помоћи да заспите за 2 МИНУТА: Сви тврде да ДЕЛУЈЕ, а ево како функционише
Знате ли шта значе ове старе српске речи? Многе од њих пале су у заборав, а данас су готово потпуно ишчезле из језика
Пре него што вас питамо у анкети коју можете видети на крају овог текста, да ли сте они који обележавају Светог Трифуна или пак Дан заљубљених, прво да кажемо по неколико речи о оба празника.
ДАН ЗАЉУБЉЕНИХ
Дан заљубљених (западњачки речено Валентиново), празник је који се прославља 14. фебруара. Посредно или непосредно га обележава велики број људи широм света иако је овај дан углавном радни.
По први пут са романтичном љубављу, повезан је у четрнаестом веку у круговима блиским Џефрију Чосеру, енглеском песнику позног средњег века. У то време, међу угледним људима била је популарна отмена љубав. До петнаестог века, ова пракса је прерасла у то да заљубљени своју љубав исказују цвећем, слаткишима и честиткама.
Савремена обележја Дана заљубљених су црвени срцолики поклони, голубице и играчке или фигуре у облику Купидона (староримског Бога љубави). Још од деветнаестог века, руком писаним честиткама место на тржишту одузимају масовно произведене честитке.
СВЕТИ ТРИФУН
Српска православна црква и верници 14. фебруара славе Светог Трифуна, који се сматра заштитником винограда, чуварем усева од непогода и штеточина, али и заштитником искрене љубави свих хришћана. Српска православна црква Светог Трифуна слави као великомученика који је пострадао за хришћанску веру, не искључујући његов значај заштитника брачне љубави и верности, које су део хришћанске проповеди.
Свети Трифун - дан када се буде природа и љубав, а зима попушта
Према хришћанском учењу, брачна љубав је благословена од Бога, а брачни завет нераскидив, о чему својим делима најбоље сведоче Христови великомученици, међу којима је и Свети Трифун. У "Охридском прологу" владике Николаја Велимировића пише како је великомученик Трифун погинуо 250. године у Никеји, од мача христоборног римског цара Дакија. Владика Николај говори о скромности и исцелитељској моћи светитеља Трифуна. Још од детињства на њему је била велика благодат Божја, те је могао исцељивати болести на људима и на стоци, и изгонити зле духове. Сахрањен је скромно, по његовој жељи, у селу Кампсади у Фригији, где је и рођен.
Народна веровања
Светог Трифуна славе многобројни еснафи, виноградари, механџије, а на литургијама се помиње страдање светитеља Трифуна. На овај дан виноградари излазе у виноград да орежу барем један чокот винове лозе и полију га вином. Верује се да ће грожђе тако добро родити. Ако на светог Трифуна пада киша, верује се да ће успешно родити шљива и да ће бити добра година.
Једно од веровања у народу је да са овим даном стиже пролеће, да се буди природа и најузвишеније осећање код људи, љубав. У неким селима Шумадије слави се као заветан дан, јер се сматра да он штити села од града и поплаве.
Према веровању, Свети Трифун је чувар биља и штити га од разних штеточина. Обично се њему моле да сачува њиве и винограде од скакаваца, гусеница и других инсеката.
Србија Данас/А.Ракић