Откривена ВЕЛИКА ТАЈНА Мона Лизе - Иза њених леђа крије се ОВАЈ познати призор
Ово се дуго није знало, а сада су изнете све чињенице о једној од најпознатијих слика свих времена.
Који је то пејзаж Леонардо да Винчи пренео на платно и у њега сместио даму тајанственог осмеха - питање је које је мучило историчаре уметности и друге научнике зазивајући бескрајну дебату.
Сада је томе дошао крај, тврди геолог Ан Пицорусо. Она тврди да је ушла у траг пејзажу насликаном у позадини Мона Лизе.
Пицорусо је након великог истраживачког рада дошла до "кључа" и сугерисала да је Леонардо насликао неколико препознатљивих обележја Лека, на обали језера Комо у региону Ломбардија у северној Италији.
Она је упоредила Леонардов мост, планински ланац и језеро на слици Мона Лизе са мостом Ацоне Висконти из 14. века у Леку, југозападним Алпима који гледају на ову област и језером Гарлате, за које се зна да је Леонардо посетио пре 500 година.
- Сличности су неспорне.Тако сам узбуђена због овога. Заиста осећам да је то погодак - истакла је Пицорусо.
Претходне теорије укључивале су тврдњу из 2011. да мост и пут на слици припадају Бобију, малом граду у северној Италији и претпоставку из 2023. да је Леонардо насликао мост у провинцији Арецо. Али фокусирање на мост, рекла је Пицорусо, није био довољан.
- Лучни мостови су били присутни широм Италије и Европе и многи су изгледали веома слично. Немогуће је идентификовати тачну локацију само на основу моста. Сви говоре о мосту, а нико о геологији. Геолози не гледају слике, а историчари уметности не гледају геологију - истакла је Пицорусо.
Према њеним речима, историчари уметности наводе да је Леонардо увек користио своју машту, "али ову слику можете дати било ком геологу на свету и они ће рећи оно што ја говорим да је реч о Леку".
- Чак и људи који нису геолози могу да виде сличност - истакла је Пицорусо и напоменула да су стене у Леку кречњачке и да је Леонардо своје стене приказао у сиво-белој боји, "што је савршено, јер је то врста стене која тамо постоји".
Додала је и да, за разлику од Лека, ни Бобио ни Арецо немају језеро.
- Дакле, имамо заиста савршене доказе за Леко - поентирала је научница.