УЗРОКУЈУ НОЋНЕ МОРЕ - Ево зашто сањамо лоше снове, научници имају објашњење како настају
Сада је јасно!
Проучавање снова је ужасно комплексно и још увек постоје многе ствари које истраживачи не разумеју.
Шта су снови?
Снови су приче и слике које наш ум ствара док спавамо. Према Медицал News Today, свака особа на планети сања најмање три до шест снова у току ноћи, а сваки сан траје између 5 и 20 минута.
Снови могу бити бизарни, романтични, хировити, сексуални, а у неким случајевима и потпуно застрашујући – они су познати као ноћне море.
Зашто сањамо?
Сигмунд Фројд, један од оснивача модерне психологије, веровао је да су снови начин на који ум ослобађа потиснуте мисли и осећања.
Данас, међутим, истраживачи су подељени по питању ове теме – неки мисле да снови немају значење, док други верују да је то подсвесна активност мозга уз помоћ које се процесуирају емоције или менталне трауме.
Конкретно, ноћне море су тема која збуњује научнике, јер не само да могу бити веома збуњујуће, већ и прилично узнемирујуће.
ОБАВЕЗНО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Особа која ради ОВО покушава да вас обмане и манипулише!
Зашто имамо ноћне море?
Тешко је дефинитивно рећи зашто људи имају ноћне море, иако знамо да се оне најчешће јављају током сна са брзим покретима очију (РЕМ фаза).
И док научници не могу да утврде тачан узрок, успели су да повежу неколико фактора са повећаном вероватноћом појаве ноћних мора.
Ти фактори између осталог укључују стрес или анксиозност, трауму, недостатак сна, одређене лекове, злоупотребу дрога, читање страшних књига и гледање страшних филмова.
У неким случајевима, особа може имати страшне снове толико често да јој се дијагностикује "поремећај сна повезан са ноћним морама".
Како да престанем да имам ноћне море?
Научници сматрају да је немогуће потпуно елиминисати ноћне море.
Међутим, према истраживачима са Универзитета Харвард, постоји неколико начина за превенцију појаве лоших снова у зависности од претпостављеног узрока.
"Прво, мора се утврдити узрок стреса, ако постоји. Ако се идентификује стресор, требало би пронаћи ефикасне начине да се са њиме носите", објаснили су истраживачи.
"Када су у питању ноћне море изазване лековима, можда ће бити потребно да промените дозе или пронађете алтернативе за те лекове."
Они са посттрауматским или хроничним ноћним морама могу имати користи од психолошке терапије, а неке студије су такође откриле да људи који пате од ноћних мора могу да ублаже своју нелагодност променом положаја спавања.
Конкретно, ванредни професор на Универзитету Хонг Конг Јан, др аалвин Каи-Чинг Иу, открио је да људи који спавају на леђима доживљавају више ноћних мора и теже памте своје снове.
„Различити положаји спавања могу створити притисак на различите делове тела, а осећања тела могу бити извор лоших снова“, рекао је Ју.
На којој страни да спавам?
Саветује се да спавате у положају који вам је најудобнији јер не желите да нарушите квалитет сна.
Међутим, једна студија коју је водио др Мехмет Јуцел Агаргун са Универзитета ЈуЗунЦу Јил открила је да људи који спавају на десној страни сањају о сигурности и олакшању.
Са друге стране, спавање на левој страни може бити повезано са интензивним емоцијама и несигурношћу.
А ако спавате на стомаку, можда ћете приметити да имате више снова еротског типа.
Најчешћи страшни снови
Иако ноћне море нису забавне, можда ће вам помоћи да знате да нисте сами када су у питању страшни снови.
У ствари, већина ноћних мора које људи имају, под претпоставком да нису изазване траумом, су веома честе.
Једна студија која је анкетирала 2.000 људи открила је да је најчешћа ноћна мора падање.
На блиском другом месту су снови о томе да вас неко јури, затим снови о смрти и снови о осећају изгубљености.
На петом и шестом месту су осећај заробљености и напад.
На седмом, осмом, деветом и десетом месту листе најчешћих ноћних мора налазе се пропуштање важног догађаја, касно буђење, проживљавање смрти вољене особе и задобијање повреде.
Бонус ВИДЕО/Немања Гудељ изашао на бину и засвирао са музичарима