ЗА СВЕ ЈЕ КРИВА ГЕНЕТИКА: Ево које особине наслеђујемо од ОЦА, а које од МАЈКЕ
Ко би рекао...
Постоје три главна начина на које можете наследити особине родитеља: преко доминантног или рецесивног гена, те преко X-kromosoma, дакле само преко мајке
Имаш ли шпичасти нос на маму? Можда си наследила татину навику да кине и очи му сузе сваки пута кад погледа у сунце, или се питаш откуд твоје дете има коврчаву косу с црвеним тоном, а да не знаш од кога је у породици могао наследити?
ВАЖАН САВЕТ гастроентеролога: ЕВО како да СМАЊИТЕ надутост СТОМАКА
НЕВИДЉИВИ, МОЋНИ И ТАКО РАЗЛИЧИТИ! Занимљивости о вирусима и бактеријама
НА ЊОЈ ЖИВИ 100 МИЛИОНА БАКТЕРИЈА! Придржавајте се ОВИХ правила да ИЗБЕГНЕТЕ ИНФЕКЦИЈЕ
Питања су једноставна, али одговори баш и не, јер је начин на који се неке наше особине преносе генетским путем врло сложен, каже генетичарка Алајн, директорка Медицинског центра на Универзитету у Охају.
- Немогуће је прецизно утврдити од кога сте наследили неку особину, јер су многе особине заправо комбинација различитих гена оба родитеља. Осим тога, постоји и снажан утицај околине. Само то што имате одређену генетску склоност не значи да ћете то и наследити - објашњава она, те додаје да постоје и неке особине за које се каже да су наследне, а немају везе с тим.
Како наслеђујемо особине?
Постоје три главна начина на које можете наследити особине својих родитеља. Прво је путем доминантног гена: ако наследите доминантни ген, развићете ту особину. На пример, узмите боју очију. Ако било који од родитеља има смеђе очи, вероватно ћете имати смеђе очи, јер је то доминантна особина.
Друго је путем рецесивног гена. Оба родитеља морају да имају рецесивни ген да бисте имали ту особину. На пример, ако имате плаве очи, тада оба родитеља морају носити ген за плаве очи, чак и ако њихова боја очију није плава. Коначно, постоје X-povezane особине које се налазе само на X хромосому и преносе се преко мајке. Ово су чудне особине за које нисте знали да их могу наследити - каже генетичарка.
Колико лако губимо килограме?
Постоје две врсте масти у нашем телу - добра или смеђа масноћа, која одржава здрави метаболизам и здраву килажу и - бела лоша масноћа, која може да узрокује гојазност и многе болести.
Сви имамо обе врсте масноћа, али колико смеђе масти имамо - а самим тим и колико је добар наш метаболизам - наслеђујемо од мајке, показало је истраживање објављено у часопису "Натуре Communications".
Колико се лако гојимо?
Са друге стране, од оца наслеђујем белу, лошији масноћу, показала је иста студија. Колико ћемо масти добити, посебно око наших органа, делом могу одредити гени које наслеђујемо од оца, тврде истраживачи.
Наравно, генетика не одређује колико ћете килограма имати, већ на то доста утиче и ваш животни стил.
Способност задржавања пажње
Ако ваша мајка има нижи ниво серотонина - хормона задовољства, вероватније је да ћете развити хиперактивни поремећај недостатка пажње касније у животу, показало је истраживање објављено у часопису "ЈАМА Psychiatry".
Гени који се преносе с мајке на дете, изгледа да утичу и на производњу серотонина која утиче на вашу способност фокусирања пажње.
Прерани улазак у пубертет
Пубертет и све што долази с тим, попут акни, пуцања гласа, или долазак прве менструације, спадају у оно што свако од нас пролази на путу одрастања.
Генетика оба родитеља утиче на то кад ће промене започети, али ако пубертет почне рано, пре осме године живота код девојчица и девете у дечака, то може бити последица наслеђених гена од оца, показала је студија објављена у часопису "New Енгланд Јоурнал оф Медицине".
Конкретно, утврдили су да генетска мутација која доводи до превременог пубертета полази од оца.
Боре смејалице и друге боре
То колико се године виде на нама одређује се на ћелијском нивоу, накупљањем "штете" на митохондријалној ДНК, генима које добијамо само од маме.
Фактори околине, попут излагања сунцу, пушења и нездраве исхране могу да узрокују штету митохондрија ДНК, али део те "штете" можете наследити од мајке, показало је истраживање објављено у часопису "Натуре".
Што више тих митохондрија ДНК с мутацијама наследите од мајке, брже ћете остарити и то ће се одразити на вашем лицу, од бора, до седе косе.
Расположење
Структура дела мозга, познатог као кортиколимимски систем, који контролише емоционалну регулацију и игра улогу у поремећајима расположења, попут депресије, вероватније ће се пренети с мајке на ћерке, пре него с мајке на синове или с очева на децу било којег пола, показало је истраживање објављено у часопису "The Јоурнал оф Неуросциенце".
То значи да ћерке барем делмиично наслеђују расположење од својих мајки.
Пол наше деце
Ваши гени и гени вашег партнера одређују пол ваше деце. Али, родни гени које преносите заправо наслеђујете од вашег оца.
Ево како то функционише: Мушкарац који има много браће вероватније ће имати синове, док мушкарац који има више сестара ће пре добити ћерку, показало је истраживање објављено у часопису "Evolutionary Biology".
Памћење
Већ неко време је познато да породична историја Alchajmerove болести значајно повећава ризик за развој болести. Међутим, нова студија, објављена у "Биологицал Psychiatry", открила је да генетски ризик првенствено долази од мајке.
Плодност
На плодност жене може утицати ген који је наследила од оца, показала је студија објављена у часопису "Сциенце".
У нормалној јајној ћелији део ћелије зван центриола елиминише се као део процеса природног развоја. Међутим, ако се центриоле не елиминишу - често због генетске дисфункције коју је пренео женин отац - жена је стерилна, објаснили су истраживачи.
Коса
Могуће је да сте чули да када мушкарац изгуби косу то је повезано с генетиком с мамине стране. Међутим, истраживање објављено у "ПЛоС Генетицс" на преко 55.000 мушкараца доказало је да је то мит.
Истраживачи су пронашли 287 независних генетских сигнала који су били повезани с губитком и наслеђем преко мушкараца. 40 њих је пронађено на X хромосому, што значи да су наслеђени с мајчине стране, док су остали раштркани по ДНК и наслеђени из оба узорка.