СИГУРНО НИСТЕ ЗНАЛИ - Ово име је строго забрањено да се да БЕБИ У СРБИЈИ - не може чак ни да се изговори!
У Француској забрањено 'Нутела', у Немачкој 'Хитлер', а ево шта каже закон код нас
Последњих година могли смо да чујемо доста чудних имена за децу, а нека су толико бизарна да су забрањена. На пример, пар у Француској пожелео је да свом детету да име Nuttela, али судија им то није допустио.
Одлука судије нема везе с ауторским правима, него би, како је образложио, име дете учинило предметом спрдње. Родитељи су на крају дете назвали Ella.
НОВИ ПОГЛЕД НА ДОЛИНУ КРАЉЕВА: Представљамо вам могуће "решење" за МИСТЕРИЈУ звану ПИРАМИДЕ - врло је реално! (ФОТО)
РЕТКОСТ НА СНИМКУ: Погледајте како паук хвата муву - у лету! (ВИДЕО)
Збуњује вас, а ми ЗНАМО ОДГОВОР: Да ли рибе комуницирају и спавају?
У Француској је исто забрањено име Фраисе, што у преводу значи јагода, јер би могло погрешно да се протумачи као жаргонска реч за гу**цу. И овај случај је завршио на суду па су родитељи након негативног одговора ћерку назвали Фраисине.
Такође, у Француској је забрањено име Принц Вилијам, у Немачкој Осама бин Ладен и Адолф Хитлер, у Шведској Елвис и Металика, а у Мексику Рамбо и Бетмен. Португал је још једна земља која има строга правила кад су у питању имена. На пример, надимци не могу да буду службена имена. Родитељи који пожеле да детету дају име Том мораће да изаберу име Томас. У овој земљи забрањена су и имена која нису португалска, а Thor, Нирвана и Парис само су нека на листи који се састоји од 82 странице забрањених имена.
Пар из Шведске покушао је да своје дете назове Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116, у знак протеста због новчане казне коју су добили јер име свог детета нису пријавили до петог рођендана. При предаји захтева 1991. године рекли су да се име изговара Албин, али нису добили зелено светло. Други шведски пар желео је да дете назове Икеа, а нису успели јер је забрањено користити имена компанија.
На Исланду слово Ц није укључено у абецеду па је забрањено користити имена која почињу тим словом. Због тога је бивши градоначелник Reykjavika Јон Gnarr био спречен да своју ћерку назове Camilla. Исланђанка Harriet Cardew, чији је отац био из Уједињеног Краљевства, није могла да добије пасош јер њено име не постоји на Исланду. На крају је добила пасош на име Стулка (девојка) Cardew.
Шта каже закон у Србији?
У Србији детету можете да дате име које год пожелите, али да не вређа морал или да није погрдно, онда држава реагује.
Пре него што планирате проширење породице или ако вам је дете већ на путу, важно је да знате да по члану 344 Породичног Закона Србије, постоји листа имена која су забрањена у нашој држави.
Члан 344 Породичног закона Србије предвиђа право родитеља да свом детету изаберу име, али да оно не може погрдно, да не може бити неко име које вређа морал или које је у супротности са обичајима и схватањима средине. У случајевима кад родитељи не желе да одустану од имена које се коси са правилима прописаним у закону - матичар је дужан да достави предмет надлежном органу старатељства на одлуку.