ЗАШТО се каже бела техника? Овај израз користимо СВАКОДНЕВНО, а мали број људи зна ОДАКЛЕ је дошао назив
Свакодневно користимо овај израз, а нисмо се запитала шта се крије иза назива.
Највећи број стручњака кућне апарате дели у три категорије - мале, главне и електронику широке потрошње.
Главни уређаји су они које најчешће зовемо бела техника. То су машине за прање судова, машине за веш, замрзивачи, фрижидери, бојлери и шпорети… и заправо већина апарата без којих не бисмо могли да замислимо савремени живот.
Зашто се ови уређаји зову и бела техника?
Одговор је врло једноставан - зато што су у прошлости могли да се купе само у белој боји. Ова техника је обично фарбана или емајлирана у бело вероватно због тога што се на тој боји прљавштина најбоље види. Иако се већина ових апарата сада може купити и у било којој другој боји, назив је остао.
Интересантно је да термин долази из енглеског језика где за главне уређаје кажу и “white goods”. Да ли онда постоји и “црна техника” тј. “блацк goods”?
Не баш. У енглеском језику електроника широке потрошње (телевизори, телефони, компјутери, радио пријемници…) другачије се зове и “смеђа роба” (“brown goods”).
И за ово постоји објашњење. У прошлости је већина ових апарата била облагана правим дрветом или имитацијом, па је због боје названа “смеђа роба” како би се разликовала од “беле технике”. Ово је данас права реткост, али назив се, нарочито у Великој Британији, задржао, чак и за робу за коју је мало вероватно да је икада имала дрвено кућиште (као што је на пример, компјутер).