ЗАШТО ЗЕВАМО КАД СМО УМОРНИ И КАД НАМ ЈЕ ДОСАДНО? Научници открили: Није јер вам треба ВИШЕ КИСЕОНИКА
Никад не бисте погодили...
Зевање је појава коју сви имамо у разноразним ситуацијама и много је сложеније од онога што мислимо да јесте. До сада стоји веровање да је нашем телу потребно више кисеоника, али су неке истраживања ипак доказала да то ипак није тачно, преноси Healthline.
Објављено истраживање у часопису Пхисиологи & Бехавиор открио је да је рефлекс зевања има више везе са регулацијом температуре у мозгу него што даје вашим плућима више кисеоника. Такође, већа је вероватноћа да ћете зевати током одређеног годишњег доба.
ОМИЉЕНА ПОЗА У КРЕВЕТУ ГОВОРИ КАКВА СТЕ ЛИЧНОСТ: Каубојку воле ДОМИНАНТНЕ ЖЕНЕ, а МИСИОНАРСКУ несигурне
Шта значи ако имате МЛАДЕЖ близу ока или код обрве? Према народном ВЕРОВАЊУ његов положај ОТКРИВА ОВО
Веома слично као што зној хлади спољашњу темературу тела, оштар унос ваздуха, праћен појачаним откуцајима срца и протоком крви може да охлади мозак у трену.
Према овој студији све ово зависи од температуре ваздуха. Такође су тестирали и ефекат који би летњи и зимски услови имали на учеснике са више тренутака зевања на вишим температурама него на нижим. Као што је закључено на основу доказа, студија је изнела идеју да зевање има везе са терморегулацијом, а не са депривацијом кисеоника.
Према студији из 2015. објављеној у часопису Персоналити анд Индивидуал Differences истраживачи са Универзитета Бејлор открили су да што више емпатије имате према другима повећава шансу да ћете заразно зевати.