Ако приметите ОВЕ симптоме код вашег тинејџера - НИКАКО не смете да их игноришете!
Ограђивање и затварање у себе воде ка озбиљном проблему.
Тинејџерско доба је заиста тежак и турбулентан животни период како за њих саме, тако и за њихове родитеље.
Сам тај период адолесценције је врло напоран, па поједини млади људи не могу да се носе са њим. Статистике показују да у Америци око хиљаду тинејџера годишње изврши самоубиство, а разлози су различите природе.
Тешко је предвидети који тинејџер ће извршити самоубиство, али постоје јасни знаци упозорења који упућују на то да ваше дете има проблем и да треба интервенисати.
1. Депресија (благ облик)
Тинејџери пролазе кроз депресивне епизоде, јер у пубертету трагају за својим идентитетом и често се дешава да се на том путу изгубе и постану конфузни. Углавном се депресивне особе понашају плачљиво и раздражљиво али код овог примера тинејџерске депресије постоје могућности да дете по цео дан слуша гласну музику и да се по цео дан понаша љутито и пун је мржње.
Са друге стране, дете може да се понаша немарно, да престане да води рачуна о себи, изгледа лењо и запуштено. Код девојка је карактеристичан проблем изгладњивања, почетак алкохолизма и конзумирања психоактивних лекова.
2. Затварање у себе
То је понашање које се манифестује удаљавањем од породице, пријатеља, где тинејџер све више времена проводи сам, избегавајући друштвене контакте и активности у којима је некада уживао. Наметните му питање због чега то чини и покушајте да отворите ваше дете како би кренуло да прича о свом проблему.
3. Зависност
Ова фаза је карактеристична за период адолесценције, али у неким случајевима може да иницира да нешто није у реду.
Ако се дете стално опија и дрогира и ако приметите да су вам нестале таблете за смирење, немојте то игнорисати. То може да буде знак аутодеструктивности и позив у помоћ. Немојте грдити и викати на вашег тинејџера, већ кроз разговор, покушајте да му се приближите и да га разумете.
4. Погоршање успеха у школи
Оваква појава може да значи много тога - замор, губитак интересовања, осећај узалудности и размишљање да ништа није важно, али може да буде и назнака да се дете не може изборити са тешким програмом. Ако млада особа нагло почне да бежи са часова, доживи нагли пад успеха, да заборавља домаће задатке... обратите пажњу. Посматрајте дете, да ли вам се оно чини љуто или депресивно и то одједном? Немојте га кажњавати, оно треба вашу подршку на путу на којем је залутало.
5. Промена навика
Ако приметите да ваша ћерка или син нагло много више спавају или то чине мање него уобичајено, занемарују личну хигијену и да их није брига за изглед - будите опрезни. То су промене које могу указати на ментални поремећај који захтева пажњу.
6. Занимање за смрт
Овај вид је најјаснији од свих поменутих, али често је занемариван. То је облик испољавања суицидних мисли. Тинејџери су познати по својој драматичности и многи од њих су заокупљени црним мислима, али немојте занемаривати ову фазу. Реченице као што су "волео бих да сам мртав", "ништа није важно","живот нема смисла", можда звуче бунтовно, али су показатељ да на дете хитно треба обратити пажњу.
У самом одрастању адолесцентне особе, требате разумети да његов мозак није као мозак одрасле особе. Њихово расуђивање је ограничено хемијским променама које се стабилизују када тинејџер постане одрасла особа.
Посматрајте и ослушкујте ваше дете, разумите га и подржавајте на том путу одрастања. Пружите му пажњу и не занемарујте ове показатеље.