ДОКТОР САВЕТУЈЕ: Ово је прави начин сушења косе - више никад вам неће бити оштећена!
Добро обратите пажњу.
Кад је коса мокра, њена молекуларна структура почиње да се мења. Вода се упија преко тврдог спољашњег слоја власи кутикула и продире у кортекс, који том приликом отиче. То значи да кортекс тренутно губи снагу и теже држи тежину мокре косе.
УМОРНИ СТЕ, А КОСА И КОЖА ИЗГЛЕДАЈУ УЖАСНО? Урадите ово и ПРЕПОРОДИЋЕТЕ СЕ
Иначе, власи косе се претежно састоје од кератина, цилиндричног су облика, и имају три слоја – кутикулу, кортекс и медулу, где је кутикула спољашњи слој, кортекс средњи и медула унутрашњи слој власи. Корен лежи заштићен испод површине у цевастом улегнућу које називамо фоликул. То је заправо улегнуће епидерма (површинског слоја коже) у дерму (унутрашњи слој).
ЗА КРИЗНЕ СИТУАЦИЈЕ: Необични савети за лепоту, који су СПАС у ситуацијама када немате времена!
Кад је коса мокра, део воде се пробија до фоликула и он је способан да упије воду до количине од 30 одсто своје тежине! Што дуже је фоликул мокар, све више натиче. Будући да се фоликул више пута изнова суши па потом поново упија воду из косе, почиње да пуца, трајно оштећујући корен косе, пише Daily Mail.
За фоликуле је боље да косу осушите феном, него да је пустите да се природно суши, објашњавају стручњаци.
Битан је начин сушења косе
- Да не би пуцала, мокру косу не смете да чешљате четком, већ чешљем са широким зупцима. Пре сушења косу треба добро исушити пешкиром (без јаког трљања), лаганим стискањем пешкира око косе. Трљањем се може сломити већ ослабљена влас косе и због тога се јављају власи неједнаких дужина - саветује др Тим Мур.
ЦЕО ЖИВОТ РАДИТЕ ПОГРЕШНО! Ево КАДА и КАКО се правилно наноси дезодоранс!
- Почетак сушења треба да буде на ниским температурама, како би се с косе прво решили капљица воде, потом треба повећати температуру (али не на вруће) и осушити косу - објаснио је Мур.
Др Мур је додао да коса кад је влажна буја, што узрокује да коса под притиском пуца, што крајње резултира и испуцалим крајевима.
Топло сушење косе
Ако користите фен након сваког прања косе, на њу нанесите регенератор који се не испира. Такође, набавите фен који има могућност сушења топлим, а не врућим ваздухом, који је најчешћи узрок механичког оштећења косе.
БЛИСТАЛА: Криси Тајген је свима показала своју нову фризуру, али и ОВО је било у првом плану! (ФОТО)
За здраву и лепу косу, чувајте се следећих грешака:
- Фен и пегла за косу оштећују власи, зато пре обликовања користите посебне производе који садрже уља за заштиту косе;
- Пазите да температура уређаја не буде висока;
- Због превише производа коса може да изгледа и постане тешка, док се свакодневним прањем испирају сва природна уља која штите теме и косу од исушивања и оштећења;
- Да би коса била сјајна, одаберите квалитетан шампон и регенератор, а остале производе избегавајте што је више могуће;
- Чешљање од корена косе може да сломи и оштети косу на средини, а нарочито на крајевима где је нарочито танка и лако се мрси. Косу чешљајте најпре од крајева и лагано се крећите према корену.