КОСА ВАМ СТАЛНО ОПАДА? Вероватно вам недостаје овај ВАЖАН минерал
Велики проблем.
Иако је некада то био случај само са мушком популацијом, данас се оба пола суочавају са хроничним губитком косе. Све је више жена које имају проређену косу, па им се временом врло јасно примећује ова појава.
Многи од њих пробали су да реше проблем код дерматолога, али им је он рекао да је са њима све у реду. Јесте, с аспекта дерматологије. Сви лабораторијски налази су савршени, па ипак до опадања косе долази и даље истим интензитетом.
РОМАНТИКА У КОСИ: Фризуре за венчања које ће сваку младу оставити без даха
Докторка и натуропата Лорен Девил са клинике у Аризони покушала је да пружи решење за овај проблем.
"Пацијенти који долазе код мене говоре ми да су имали густу косу која је покривала читаву главу, а данас једва пола или чак и четвртину онога што су некада имали. Други опет кажу да њихови укућани често и све чешће коментаришу количину длака коју остављају по кућном намештају, купатилу или за столом током ручка", каже др Девил и на основу тога шта је заједничко свим овим људима, осим опадања косе, констатовала је да су то проблеми са пробавом.
"Они обично кажу да су надувени након што поједу храну која има висок гликемијски индекс, као што су хлеб, житарице или слаткиши. Многи од њих говоре да то надимање заправо не престаје, већ да су стално надути. Неки осећају свраб у ушима, а често им се дешава и помућеност разума или немогућност да размишљају јасно као што то иначе чине. Понекад доживљавају затвор, а некада дијареју, па чак и да се та два стања наизменично смењују", тврди докторка Девил, наводећи да сви ови симптоми можда међусобно не делују повезано, али врло често јесу.
Цео живот то радите погрешно: Нанесите парфем ПРАВИЛНО и трајаће ДУЖЕ
Како докторка објашњава везу између опадања косе и пробавних проблема?
"Феритин је облик гвожђа који се складишти првенствено у јетри, али и у фоликулима длаке. Када се тело суочи са мањком гвожђа који му је као минерал потребан за важне животне процесе, попут стварања црвених крвних зрнаца, узимаће га са "мање важних места", као што је коса, како би задовољио те своје потребе. Недостатак гвожђа дешава се често услед хроничне инфекције, јер бактерије, гљивице и вируси користе гвожђе у својим животним циклусима.
Тело на настанак инфекције одговара тако што ослобађа хормон под називом хепцидин, који блокира апсорпцију гвожђа у цревима. Ово је адаптивни механизам у случају акутне, краткотрајне инфекције. Међутим, ако постоји дугорочна инфекција, као што је прекомерни раст цревних бактерија или гљивица, не само да ће сам организам исцрпети све залихе гвожђа, већ ће тело апсорбовати мање овог минерала гвожђа због ослобађања хепцидина. Током времена, ово узрокује низак ниво феритина."
Дакле, према стручном мишљењу докторке Девил, ако је губитак косе последица ниског феритина, његови нивои најчешће морају бити преко 50μг/Л да би се зауставило опадање косе и више од 70 μг/Л за регенерацију косе. Међутим, како низак феритин потиче од проблема са цревима, то стање најпре мора да се излечи како би онда последично дошло до престанка опадања косе и њеног новог раста.