ПОТАМНИ И БУДЕ СУВА: Проблеми који настају НА КОЖИ у току ТРУДНОЋЕ и како их решити!
Овако ћете је сачувати!
Тело жене у трудноћи трпи велике промене.
Захтева посебну пажњу: Савети за негу коврџаве косе
Обратите пажњу: Како чест пилинг може уништити вашу кожу лица
"ОДЕЕ..." Миа Борисављевић ДРАСТИЧНО скратила косу! Оваквој промени се НИКО није надао! (ФОТО)
Ове промене последица су хормона, који имају улогу да припреме тело жене и учине га погодним местом за раст и развој бебе. Ове промене могу укључити и промене на кожи, које нису баш угодне.
Не може се рећи да постоји универзалан тип коже, карактеристичан за друго стање. Свака кожа ће се понашати другачије, у односу на своје пређашње карактеристике. На пример, тачно је да жена која је пре трудноће имала проблем са акнама, у трудноћи може осетити погоршање стања коже у период трудноће.
Осетљива и сува кожа у трудноћи постаће још више сува и иосетљива и захтеваће додатну негу у овим месецима.
Код мешовитог типа коже, кожа која није била склона акнама и није била осетљива, може постати маснија уз појаву бубуљица, посебно када се ради о Т зони лица. Генерално, кожа ће постати у свим регијама лица маснија.
Најважнија ствар у нези коже лица јесте заштита коже од сунчеве светлости, јер је она, у месецима трудноће, склона појави флека. Друга важна ствар је хидратација, јер се на тај начин кожа штити од промена које ће се произвести на њој.
Савет је да користите крему која хидрира, али не масти кожу, како би се избегла појава акни и бубуљица, као и благи сапун за чишћење или мицеларну воду. Ово је кључ за очување здравља и лепоте коже лица.
Уколико сте пре трудноће имали проблематичну кожу, најбоље је да се посаветујете са дерматологом који ће вам одредити третман који погодује специјално вашој кожи и њеним потребама.
Неминовно је да ће и остатак коже (мислимо на кожу тела) претрпети извесне промене. Рецимо, кожа у већини случајева постаје сува на рукама и ногама. Такође се може јавити хиперпигментација (тамњење) на одређеним регијама као што су пазух и линија која пролази преко пупка.
Поред тога, постоји увећан ризик, мада је он условљен типом коже, који није код сваке жене исти, од појаве стрија. Пре свега на стомаку и грудима. Ови трагови на кожи последица су ширења и растезања коже, које је јако нагло у периоду трудноће, посебно пред крај.
Како бисте пробали да их избегнете, једино што заиста има учинка јесте обилна хидратација, посебно на критичним зонама, како бисте нахранили кожу и учинили је еластичном.
Користите квалитетне хидратантне креме или оне које су посебно намењене превенцији стрија. Колико год да сте дисциплиновани, могуће је да ће се стрије ипак појавити и то пред крај трудноће, када стомак најбрже расте.
Како бисте очували здравље коже у току трудноће, већина дерматолога саветује свакодневно и кратко туширање млаком водом, редовно наношење хидрантне креме, коју ћете добро утрљати.
Можете уместо креме употребити и беби уље. Такође интензивно хидрира кожу. Наносите крему или уље на све регије, а посебно на оне критичне и то минимум два пута дневно, најбоље непосредно након туширања.