Откривамо: Одакле долазе пеге и могу ли бити опасне?
Слатка појава или?
Тренд за вештачке пеге се појавио прошлог лета, али још увек није изгубио своју позицију. Доказ за то су многобројни Инстаграм филтери које девојке у оквиру своје story објаве користе широм света.
Смеђе мрље разбацане по лицу многима се чине као врло леп и симпатичан додатак изгледу, док би неки све дали да их уклоне са свог лица. Ипак, шта се заиста скрива иза њих? Да ли су праве пеге тако сигурне или су стварна опасност за кожу?
Кожа лица: Када је право време да се користе креме против бора?
Италијанска масажа подмладиће вас 10 година! Радите ово ујутру!
Грубе руке, испуцале пете, курје око: Рецепт је један!
Пеге су мале пигментне мрље које се углавном налазе на отвореним деловима тела (лице, рамена, руке, леђа). По правилу, прве пеге се појављују у детињству.
До пубертета њихов број достиже максимум, а са већим бројем година почиње постепено да се смањује. Истина, под утицајем сунца њихов број се може повећавати знатно више, посебно код људи са плавом и црвеном косом. Дакле, боље упознајте пеге.
Одлучујућу улогу игра наследни фактор повезан са променом структуре ћелија који синтетише пигмент меланин. Дакле, код људи са светлом или црвеном косом кожа не садржи довољну количину ове компоненте, па самим тим након дужег излагања сунцу немају равномерни тен, већ бројне пеге.
У одређеном смислу, оне играју улогу бранитеља: сигнализирају кожну реакцију на велику количину ултраљубичастог светла, што је спашава од опекотина.
Поред наследности, на појаву пега могу да утичу и многи други фактори. Ту спадају хормонална неравнотежа, стрес, болести јетре, хиповитаминоза итд.
Неки козметички поступци, попут честих пилинга или других агресивних поступака, такође могу допринети њиховој појави. Стога, ако сте сигурни да пеге на телу нису настале због наследности, време је да преиспитате своју рутину лепоте и откријете главног кривца који је проузроковао пигментацију.
Дакле, ако не желите да вам кожа буде прекривена пегама са почетком сунчаних дана, треба се сетити неколико једноставних, али ефикасних акција. За почетак, вредно је надопунити количину елемената и витамина у телу, чији недостатак појачава пигментацију коже.
Овде првенствено говоримо о витаминима Д, Ц и PP. Такође је вредно укључити у исхрану намирнице богате никотинском и аскорбинском киселином.
Запамтите да не би требало нагло да повећавате количину проведеног времена на сунцу - зависност треба да буде постепена. Дерматолози не саветују да будете на сунцу у врхунцу његове активности (од 12 до 15 сати) и топло препоручују да не заборавите на крему за сунчање.
Од марта до јесени, пре изласка на улицу, нанесите крему са СПФ од 30 до 50 - то ће помоћи смањењу утицаја ултраљубичастог зрачења на кожу. Такође у пролеће вреди обратити пажњу на козметику са антиоксидансима, витамином Ц.
То можете учинити само уз истовремено уклањање површинског слоја коже. Најчешће се прибегава хемијској методи - тј. помоћу пилинга који помаже избељивању коже. Ефикасна опција је уклањање током ласерског пилинга.
Пеге се такође могу уклонити инекцијом препарата са ефектом избељивања, а у комбинацији са хардверском техником можете брзо постићи жељени резултат. Најважније је проћи прелиминарну консултацију са стручњаком и послушати препоруке козметичара и дерматолога. Само у том случају он ће моћи да одабере праву стратегију за решавање пеге која је права за вас.
Решите проблем: Лимун, сода бикарбона, црни чај и јабуково сирће смањују знојење!
НЕОБИЧНА ПОМАГАЛА ЗА ЛЕПОТУ: Све их имате у кући, а ЕВО како можете да их ИСКОРИСТИТЕ
Сода бикарбона: Природна маска за уклањање флека на наусницама!
Професионални шминкер открива: Грешке које вас чине старијом!
Гојите се у пределу стомака? Савети за брзо скидање сала!