Нанели сте крему, али кожа вам је и даље СУВА? Ево зашто се то дешава
Постоји неколико ствари које можете да урадите ако вам је кожа константно сува.
Сува кожа је један од најчешћих проблема са којим се суочава све више људи. Заправо, одређена истраживања показала су да готово 29% одраслих има суву кожу, а она постаје све заступљенија са годинама. Зато и не чуди што је #dryskinproblems тако популаран хасхтаг на мрежама са чак 800 милиона претрага.
Наношење ваше омиљене креме може помоћи у ублажавању симптома суве коже. Али сама хидратантна крема није увек ефикасна или може да реши проблем на дуже стазе.
Једнако је важно напустити навике у свакодневној рутини које могу узроковати сувоћу (или чак оштећења), како би ваша кожа била најздравија. На тај начин може задржати више влаге, спречити њено испаравање, чиме долази до природног процеса поправљања.
Наставите да читате да бисте сазнали зашто ваша кожа може бити и даље сува, чак и када редовно влажите кожу, и шта можете да урадите поводом тога.
Шта све изазива сувоћу коже?
1. Пречесто чишћење
Пречесто прање лица је чест узрок суве коже. Претераним прањем и чишћењем оштећујете заштитну баријеру, одузимате јој природна уља и реметите природни пХ. Кожа која "шкрипи" након умивања је велико но-но у случају да се мучите са сувоћом.
Стручњаци препоручују чишћење једном дневно, пред спавање, и редовно "прскање" водом, што поготово важи за јутарње умивање - дакле, вода, и само вода, без пена за лице и слично.
2. Јака средства за чишћење коже
Такође је важно којим производом чистите кожу. Ако је ваше средство за чишћење превише грубо, може уклонити природна уља коже, остављајући ваше лице непријатно затегнутим. Обично су криви сулфати и њих морате избегавати у широком луку, поготово натријум лаурил сулфат и натријум лаурет сулфат.
3. Топла вода
Осећај је тако добар, али прање лица топлом водом може довести до суве коже. То је зато што топла вода уклања масне супстанце у нашој кожи које јој помажу да задржи влагу.
4. Не радите пилинг
Ако мислите да сувој кожи није потребан пилинг, размислите поново. Редовно нежно пилинговање је од суштинског значаја за уклањање мртвих ћелија коже на површини, тако да влага може доћи до живих ћелија коже испод.
5. Превише пилинга
Са друге стране, није добро ни да претерујете са пилингом. Када га примењујете пречесто или превише агресивно, можете направити ситне пукотине на баријери коже које доводе до већег губитка хидратације и упале.
6. Оштри активни састојци
Нису само одређени пилинзи ти који могу довести до суве коже. Други активни састојци могу имати исти ефекат. Познато је да ретинол и други чланови породице ретиноида изазивају сувоћу, љуштење, црвенило и свраб, посебно током првих месец или два корипћења. Витамин Ц у облику Л-аскорбинске киселине такође може представљати проблем.
7. Хидратација само са хумектантима
Хумектанти су састојци који привлаче воду (као што су глицерин и хијалуронска киселина) и који увлаче влагу у епидермис из дермиса или околине. Али осим ако не живите у влажној клими, могу погоршати сувоћу ако их користите самостално.
У преводу - уколико се налазите у влажном окружењу, хумектанти ће повући влагу из ваздуха и стога помоћи вашој кожи да остане хидрирана, али, уколико сте у сувој клими, овлаживачи могу изазвати дехидрацију ваше коже повлачећи влагу из дубљих слојева на површину, где даље испаравају. Из тог разлога, најбоље је комбиновати хумектантне састојке са оклузивним средствима.
8. Хидратација само са оклузивним средствима
Оклузивни састојци су масни или воштани састојци (као што су петролатум, ланолин и уље јојобе) који формирају заштитну баријеру на површини ваше коже. Њихов посао је да "закључају" влагу, а не да је испоруче - па ако немате довољно воде у вашој кожи, неће учинити ништа да реше проблем сувоће. Дакле, уља и слични производи у случају изразито суве коже нису довољна.
9. Оштећена кожна баријера
Ако на вашој кожној баријери постоје пукотине, влажење помоћу хумектаната и оклузивних средстава неће решити сувоћу - биће вам потребни додатни састојци да поправите оштећења.
10. Раслојавање производа погрешним редоследом
Можда имате све праве производе за уклањање сувоће коже, али они не раде јер их наносите погрешним редоследом.
Највећа замка је са уљима. Неки су мишљења да уља треба да наносити пре крема како би је кожа боље упила. Постоје чак и уљани серуми који су наводно нежнији, иако то заправо у пракси није случај. Уља су оклузивна и формирају баријеру на површини ваше коже – тако да све што нанесете преко њих можда неће у потпуности продрети дубље и нећете добити хидратацију која је потребна вашој кожи.
Уља за лице треба да су нека врста телохранитеља за вашу кожу, или као горњи премаз који је ту да запечати све производе који се налазе испод, дубоко у кожи.
11. Превише влажења
Најнеочекиванији узрок суве коже је тај што можда користите превише хидратантне креме. Тако неки стручњаци верују да је то неопходно само за 10-15% људи са генетски сувом кожом. Једно истраживање је чак открило да дуготрајна употреба хидратантних крема на нормалној кожи може ослабити функцију заштитне баријере и повећати подложност иритантима.
12. Недостатак витамина А
Витамин А је кључна хранљива материја за регулисање пролиферације, диференцијације и обрта ћелија коже. Али, уколико не испуњавате захтеве свог тела, може изазвати пребрзо опадање ћелија коже, што доводи до сувоће, па чак и стања као што је атопијски дерматитис, односно екцем. Повећање количине витамина А у вашој исхрани може помоћи у решавању проблема са сувоћом.
13. Успорен метаболизам
Спори метаболизам може бити узрок суве коже, и то чешће него што мислите. Са смањеном циркулацијом, кожа постаје сува јер не добија довољно храњивих материја и отпадни производи се не уклањају одмах из организма.
Како хидрирати кожу на прави начин?
1. Започните рутину хидратантним серумом
Хидратантни серуми испоручују хумектанте, састојке који воле воду и који увлаче влагу у кожу. Постављање једног слоја испод ваше хидратантне креме ће вам дати додатни подстицај хидратацији.
2. Додајте састојке за поправку баријере коже
Ако сумњате да је ваша кожна баријера оштећена, потражите производе са церамидима и масним киселинама које ће буквално поправити пукотине. Ниацинамид такође може бити од помоћи, јер повећава производњу церамида.
3. Користите одговарајућу хидратантну крему
Потражите хидратантну крему са балансом овлаживача (попут алоје или глицерина) и оклузивних средстава (попут схеа путера или уља јојобе). На тај начин ће ефикасно обављати свој посао обнављања влаге и спречавања губитка воде.
4. "Закључајте" влагу уљима
Ово је опционо, али ако је ваша кожа веома сува, није лоше да размислите да "закључате" хидрататоре последњим кораком: уљем за лице. Када се нанесе, деловаће као баријера на вашој кожи и спречиће испаравање воде.
Начини за спречавање погоршања суве коже
- Користите блага средства за чишћење коже
- Нанесите хидратантни тоник (никако са алкохолом)
- Нежни уместо механичког пилинга (млечни и воћни пилинзи)
- Користите активне састојке који не исушују (ретиноиди и деривати витамина Ц)
- Обратите пажњу на исхрану и суплементе (више протеина)
- Упорни свраб који омета ваш свакодневни живот или вас држи будним током ноћи
- Пукотине на кожи, осип или друге ране
- Знаци инфекције као што су запаљење, топлота или црвенило
- Нема побољшања стања суве коже чак ни након хидратантне рутине неге коже