Спречава настајање ФЛЕКА, БОРА и ОПЕКОТИНА: СПФ крема је КЉУЧ дугорочне лепоте, а ево како одабрати НАЈБОЉУ за себе
Најбољи пријатељ вашег лица током читаве године, а нарочито лети, јесте и биће управо овај производ
Одабир није једноставан јер су полице дрогерија препуне различитих врста овог препарата.
На путу до посла, током поподневног купања у базену, шетње по киши и седења на идиличној пешчаној плажи, па и за време ледених зимских месеци заштита коже од штетних сунчевих зрака је неопходна. Мазањем лица СПФ кремом током врелих летњих дана избећи ћете флеке, пеге, боре и опекотине.
НАЈПОЖЕЉНИЈЕ ЖЕНСКО ЛИЦЕ ИЗГЛЕДА ОВАКО: Јагодице Анђелине Џоли, обрве Џенифер Лопез, а нос попут Кејт Мидлтон
Желите РАВНУ, ЗДРАВУ и БЛИСТАВУ КОСУ? Смућкајте ОВУ МАСКУ код куће, и добићете исти резултат као после КЕРАТИНСКОГ ТРЕТМАНА
ПОДМЛАДИТЕ СЕ И ДО 20 ГОДИНА! Кинескиње откриле 4 КЉУЧНЕ ствари за МЛАДОЛИК и СВЕЖ изглед
Како бисте решили све недоумице које се везују за заштиту коже лица од сунца, послушајте савете Јелице Николић, дипломиране фармацеуткиње, специјалисткиње козметологије и ауторке бјути Инстаграм странице и блога "Нутрикозметик".
Она истиче да је током лета посебно неопходно да свако од нас пронађе производ који се уклапа у индивидуалну рутину неге и пружа најефикаснију заштиту.
- Разлог томе лежи у чињеници да прекомерно излагање УВ зрачењу узрокује штетне ефекте на кожи (губитак влаге, деградација колагена, појава ситних линија, дубоких бора, пега и флека), од којих су најдрастичнији малигна обољења. Важно је да СПФ производ има фину и лагану текстуру, да се лако размазује, брзо упија и не оставља бели траг на кожи, не масти и не прља одећу и на крају, не мање важно, има прихватљиву цену.
Додаје да приликом одабира треба обратити пажњу на произвођача истих и одлучити се за оне поуздане, који се баве унапређењем формула како би потрошачима омогућили безбедан и ефикасан производ.
Крема или флуид?
Тип коже диктира избор СПФ производа, па се велика пажња поклања самој формулацији.
- На тржишту најчешће виђамо креме и флуиде (лосионе) који се међусобно разликују у уделу уљане, масне фазе. Креме имају већи вискозитет, гушће су и самим тим је јача баријера против губитка влаге. Производи са заштитним фактором у облику крема више одговарају сувој и дехидрираној кожи, док се лосиони препоручују особама са комбинованом и масном кожом - објашњава Николићева.
Да бисмо обезбедили адекватну заштиту, морамо бирати препарате који нас чувају и од УВА и од УВБ зрака. УВ филтери су златни стандард заштите коже од фотооштећења и могу бити хемијски УВ апсорбери или минерални пигменти.
Хемијски УВ апсорбери или органски филтери селективно апсорбују УВ зрачење и емитују га у виду дуготаласног, мање штетног зрачења.
- Намењени су свим типовима коже, али особе са осетљивом кожом би требало да ураде PATCH тест који им помаже да процене како њихова кожа толерише козметички производ. Органских филтера има више у односу на минералне пигменте, а неки од њих су оксибензон, авобензон, октисалат, октокрилен, хомосалат. Козметички су елегантнији на кожи у поређењу са пигментима и не остављају бели траг - наводи фармацеуткиња.
Минерални пигменти или неогранске честице физички штите кожу, рефлектују и расипају сунчеве зраке, док новији микродисперговани или нанодисперговани облици делом могу и да их апсорбују.
- Главни представници ове групе су цинк-оксид и титан-диоксид. Ову врсту УВ заштите могу да користе сви типови коже, а представља добар избор за особе са осетљивом кожом. Мана ове врсте филтера јесте бели траг који остављају након наношења на кожу.
Правило кашичице
Правилно дозирање СПФ производа је изузетно важно, јер све супротно од тога води до мање заштите и веће шансе за оштећење коже.
- Производ са заштитним фактором се наноси као последњи корак у рутини неге коже. Са друге стране, уколико се шминкамо, декоративни производи иду после СПФ-а. За наношење крема са заштитним фактором важи правило кашичице за кафу, која представља меру за дозирање. За лице и врат је потребна једна кашичица која пружа приближно исту количину заштите од сунца назначену на амбалажи производа - каже Јелица Николић, специјалиста козметологије.
Додаје да се иста мера примењује за сваку руку, док је за труп и сваку ногу потребно по две кашичице.