ТЕМЕ МАСНО, А КРАЈЕВИ СУВИ? Ево како да се изборите са овим типом косе!
Решење постоји.
Масна вам је коса већ дан након прања? Стално вас прати онај грозан осећај млитаве, неуредне и немогуће косе коју је тешко очешљати, покупити у реп и због којег се осећате лоше? Без бриге, проблем масне косе и власишта мучи многе, а неки се с тим проблемом боре већ и неколико сати након самог прања косе.
10 женских мрачних ТАЈНИ ИЗ КУПАТИЛА: Ствари које по сваку цену КРИЈЕМО ОД МУШКАРАЦА
Осим што изгледа нехигијенски, накупљена масноћа може узроковати свраб, црвенило, оспадање косе (због накупљених бактерија) и друге проблеме који се наизглед чине нерешивима. Срећом, природа и у овом случају нуди квалитетна, једноставна и испробана решења која и вама могу помоћи. Да бисте решили последицу, треба потражити узрок.
ДЕПИЛИРАТЕ СЕ ТАМО ДОЛЕ? Ево шта НИКАКО не смете да радите ПРЕ одласка код козметичарке!
Шта узрокује тај страшан изглед масне косе?
Узроци масног власишта
Проблем масног власишта и косе понекад је последица неуредног прања косе или неправилне, масне исхране, а чешће прекомерног лучења лоја из лојних жлезда. Хиперактивност ових жлезда по правилу је последица вишка мушких хормона у организму или превеликог броја рецептора за те хормоне под кожом власишта. Рецептори су молекули осјетљиви на одређене хемикалије, које путем таквих рецептора постају активне у ткивима. Хормони могу бити привремено или трајно поремећени. Ако је поремећај привремен, могао би вам помоћи уредан сан, миран живот и здрава исхрана. Али ако вам то не помаже, значи да је ваш хормонални проблем хроничан.
Није лако деловати на рад жлезда с унутрашњим лучењем, али пуно ће вам помоћи одржавање врхунске хигијене власишта. Уколико имате масну кожу и косу, перите их сваки дан да бисте спречили таложење масноћа, стварање перути, зачепљење пора и развој инфекција. Избегавајте врло агресивне шампоне за масну косу, јер прејако исушују теме и надражују лојне жлезде. Боље је користити благи шампон за често прање, на пример дечји. Најбоље је користитиприродна средства за третман масне косе.
Природна средства за његу масне косе
1. Испирање лимуновим соком
Захваљујући лимунској киселини, лимун је спасоносан плод за жртве масне коже и косе. Исцедите 2 цела лимуна и умешајте у 4 децилитра воде. Након сваког шампонирања, лагано осушите косу пешкиром, а потом масирајте власиште с овом течношћу. Оставите је на власишту 5 минута и потом исперите млаком водом.
2. Лимун и сирће
Будите креативни и комбинујте лимун с другим састојцима, који такође смањују активност лојних жлезда. Лимун се одлично слаже с јабуковим или винским сирћетом, чији је главни адут против масти сирћетна киселина. У 2 децилитра воде улијте 2 кашике сирћета и сок од 1 лимуна. Након шампонирања, исперите теме прво с овом смесом, а онда с млаком водом.
3. Лимун и чај
Направите 2 децилитра зеленог, црног или чаја од метвице. Кад постане млак, исцедите у њега пола лимуна. Након шампонирања нанесите смесу на косу и власиште. Оставите 10-ак минута па исперите у млакој води. Чај садржитанинску киселину, која дјелује адстрингентно (скупљајуће) на кожу и тако сузбија лучење масти. Ако сте тренутно без лимуна, можете се послужити само чајем или разређеним сирћетом, али увек је боље да је међу састојцима илимунов сок.
4. Уље од хамамелиса
Уље од америчке леске или хамамелиса снажан је адстрингент и знатно помаже код проблематичне коже. Накапајте у шољицу 4 капи овог уља и 2 кашике воде, те добро промешајте. Умочите комад вате у ову смесу и намажите ватом теме. Понављајте најмање три пута недељно, а ако вам се власиште јако масти, можете овај третман спроводити и свакодневно.
5. Разређено безалкохолно пиво
Пиво одстрањује вишак масти и улепшава косу. Помешајте чашу светлог пива (безалкохолног) с чашом воде и с том смесом исперите косу након шампонирања. Оставите смесу на коси 3 до 5 минута и потом добро исперите млаком водом.
6. Сода бикарбона
Бели кристални прах још је једно вредно приручно средство против масне косе и власишта. У литар воде наспите 2 - 3 кашике соде бикарбоне и добро промућкајте. Нанесите смесу на косу и власиште и оставите 20-ак минута. Потом оперите косу шампоном као и обично, те исперите млаком водом. Проводите овај третман три пута недељно.
7. Суво одмашћивање
Да бисте упили вишак уља с косе и власишта, поспите их дечјим пудером, прахом од сандаловине или кукурузним скробом. Пустите средство да делује 5 минута и потом ишчеткајте. Ова метода није прикладна ако имате слабу косу која је склона ломљењу и опадању.
Корисни савети приликом прања, испирања и сушења косе
Приликом прања, масирајте власиште врло нежно, како косу не бисте оштетили. Добро исперите власиште, да уклоните сваки остатак шампона и пене. Не сушите косу агресивно. По могућности, нежно је просушите пешкиром. Ако имате времена, пустите косу да се сама осуши на сунцу.
Исхрана против масне коже и косе
Клоните се хране богате засићеним мастима, пржене хране и рафинираног шећера. Приклоните се сировом воћу и поврћу, сушеном воћу, орашастим плодовима и семенкама. Уместо вештачких сокова пијте свеже воћне или поврћне сокове и пуно обичне или изворске воде.