ИПАК ЈЕ МОГУЋЕ: 5 трикова уз које ће вас дете послушати, шта год да кажете!
Промените приступ.
Сви родитељи прижељкују да деца одреагују кад их нешто замоле и не желе бити негативни. Једино што желе то је да дете заиста учини оно што су га замолили. Срећом, постоји начин да помогнете деци која желе сарађивати (припазите - оној која то желе!), без викања, претњи и махања рукама као да сте полудели.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/92560/ceca_1.jpg?itok=Ip144qMu)
ЦЕЦА СЕ ПРИСЕТИЛА СВОЈЕ ТРУДНОЋЕ, ПА ПРОГОВОРИЛА О СНАЈКИ: "То је МОЈЕ дете!" Њих две ОВАКО проводе време
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/2014/12/05/trudnoca-2.jpg?itok=Njj8DlPm)
ТРУДНОЋА МОЖЕ БИТИ ВЕОМА ЛАКА: Уколико ти је прва трудноћа задала муке, ЕВО шта МОРАШ УРАДИТИ!
1. Деца нас слушају само због тога то смо им
Ваш утицај на дете зависи од тога колико се они осећају повезани с вама. Јасно је да се ви осећате повезано, но питање је осећа ли се ваше дете повезано с вама, чак и кад не добије оно што жели?
Дакле: Верује ли ваше дете да ћете одговорити на његов позив онда кад вас затреба? Осећа ли се ваше дете добрим и вољеним баш такво какво јесте, иако није савршено? Верује ли ваше дете да ви можете управљати својим расположењем, уместо да се препуштате властитој фрустрацији или их покушавате престрашити својим бесним реакцијама?
Ако ваше дете неће да слуша, почните свесно радити на томе да се повежете, како бисте ојачали вашу везу. Потражите сваку прилику за емпатију, посебно ако постављате ограничења за њега.
Издвојите најмање 15 минута времена на дан, за свако дете посебно, да бисте радили на повезивању.
2. Деца прихваћају наше водство ако је оно део рутине
- Увек поспремамо играчке пре вечере. То је правило. Идемо заједно, могло би нам бити и забавно.
То је чаробан приступ који може променити бројне вечери током којих дете урла и свађа се јер не жели поспремити играчке.
Ако не буде сарађивало, једноставно га игноришите и почните узимати у руке један по један предмет и договарати се с њим где га треба ставити. Ако не одговара, "поспремите" му их на главу и смте се томе заједно, како бисте олакшали атмосферу и дете се сигурно неће моћи одупрети забавној игри поспремања играчака на право место.
3. Деца прихватају захтеве кад схвате да смо озбиљни
Ако деца науче да увек могу растегнути наше границе, природно ће их испитивати сваки пут. То не значи да не можете послушати њихове аргументе и поновно размотрити неки свој захтев.
Наиме, желите да и они понекад изађу као победници у проналажењу решења. Но, ако видите да претерују око нечег чега се желите држати, будите љубазни, али чврсти. Уђите у њихов физички простор на угодан и шаљив начин, тако да једноставно неће моћи занемарити то што сте тражили.
4. Деца прихваћају границе кад прихватамо њихову љутњу, тугу или бес
Не морају им се свидети границе које постављамо, само треба да их следимо. Једном кад изразе жељу и незадовољство нашом одлуком, они заправо лакше прихватају границу и крећу даље.
- Знам да би ти сад играо игрицу још десетак минута. Ма, играо би целу ноћ, тешко је престати и поспремити ствари, али нема друге... - након тога пустите их да вичу, плачу, љуте се да би вам показали како се осећају. Једноставно устрајте у прекиду игре, макар тако да им помогнете поспремати играчке и притом причајте како камиончић мора по бензин, или медо мора мало одспавати.
5. Деца прате наше захтеве када осећају да им не наређујемо
Избегавајте покретање борбе за власт. Пронађите начин да дате детету избор и неку аутономију. На пример - Време је да то почистите. Имате избор. Желите ли аутомобиле одвести до кутије, или ће летети кроз ваздух?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/07/26/profimedia-0300775547.jpg?itok=WgHQ-g8p)
Откривамо: Колико времена треба да прође између порођаја и следеће трудноће
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/02/12/otac-sinovi.jpg?itok=lVb1U3KG)