IPAK JE MOGUĆE: 5 trikova uz koje će vas dete poslušati, šta god da kažete!
Promenite pristup.
Svi roditelji priželjkuju da deca odreaguju kad ih nešto zamole i ne žele biti negativni. Jedino što žele to je da dete zaista učini ono što su ga zamolili. Srećom, postoji način da pomognete deci koja žele sarađivati (pripazite - onoj koja to žele!), bez vikanja, pretnji i mahanja rukama kao da ste poludeli.
CECA SE PRISETILA SVOJE TRUDNOĆE, PA PROGOVORILA O SNAJKI: "To je MOJE dete!" Njih dve OVAKO provode vreme
TRUDNOĆA MOŽE BITI VEOMA LAKA: Ukoliko ti je prva trudnoća zadala muke, EVO šta MORAŠ URADITI!
1. Deca nas slušaju samo zbog toga to smo im
Vaš uticaj na dete zavisi od toga koliko se oni osećaju povezani s vama. Jasno je da se vi osećate povezano, no pitanje je oseća li se vaše dete povezano s vama, čak i kad ne dobije ono što želi?
Dakle: Veruje li vaše dete da ćete odgovoriti na njegov poziv onda kad vas zatreba? Oseća li se vaše dete dobrim i voljenim baš takvo kakvo jeste, iako nije savršeno? Veruje li vaše dete da vi možete upravljati svojim raspoloženjem, umesto da se prepuštate vlastitoj frustraciji ili ih pokušavate prestrašiti svojim besnim reakcijama?
Ako vaše dete neće da sluša, počnite svesno raditi na tome da se povežete, kako biste ojačali vašu vezu. Potražite svaku priliku za empatiju, posebno ako postavljate ograničenja za njega.
Izdvojite najmanje 15 minuta vremena na dan, za svako dete posebno, da biste radili na povezivanju.
2. Deca prihvaćaju naše vodstvo ako je ono deo rutine
- Uvek pospremamo igračke pre večere. To je pravilo. Idemo zajedno, moglo bi nam biti i zabavno.
To je čaroban pristup koji može promeniti brojne večeri tokom kojih dete urla i svađa se jer ne želi pospremiti igračke.
Ako ne bude sarađivalo, jednostavno ga ignorišite i počnite uzimati u ruke jedan po jedan predmet i dogovarati se s njim gde ga treba staviti. Ako ne odgovara, "pospremite" mu ih na glavu i smte se tome zajedno, kako biste olakšali atmosferu i dete se sigurno neće moći odupreti zabavnoj igri pospremanja igračaka na pravo mesto.
3. Deca prihvataju zahteve kad shvate da smo ozbiljni
Ako deca nauče da uvek mogu rastegnuti naše granice, prirodno će ih ispitivati svaki put. To ne znači da ne možete poslušati njihove argumente i ponovno razmotriti neki svoj zahtev.
Naime, želite da i oni ponekad izađu kao pobednici u pronalaženju rešenja. No, ako vidite da preteruju oko nečeg čega se želite držati, budite ljubazni, ali čvrsti. Uđite u njihov fizički prostor na ugodan i šaljiv način, tako da jednostavno neće moći zanemariti to što ste tražili.
4. Deca prihvaćaju granice kad prihvatamo njihovu ljutnju, tugu ili bes
Ne moraju im se svideti granice koje postavljamo, samo treba da ih sledimo. Jednom kad izraze želju i nezadovoljstvo našom odlukom, oni zapravo lakše prihvataju granicu i kreću dalje.
- Znam da bi ti sad igrao igricu još desetak minuta. Ma, igrao bi celu noć, teško je prestati i pospremiti stvari, ali nema druge... - nakon toga pustite ih da viču, plaču, ljute se da bi vam pokazali kako se osećaju. Jednostavno ustrajte u prekidu igre, makar tako da im pomognete pospremati igračke i pritom pričajte kako kamiončić mora po benzin, ili medo mora malo odspavati.
5. Deca prate naše zahteve kada osećaju da im ne naređujemo
Izbegavajte pokretanje borbe za vlast. Pronađite način da date detetu izbor i neku autonomiju. Na primer - Vreme je da to počistite. Imate izbor. Želite li automobile odvesti do kutije, ili će leteti kroz vazduh?