Како се вагина мења после порођаја: Чињенице које сигурно нисте знале!
Сви се ово питају.
Вагина ће након порођаја бити опуштенија, мекша и отворенија. Можда ћете осећати и видети да је отечена и модра и то је нормално.
Наука је објаснила: Зашто јуримо за особама које нам не узвраћају љубав?
РАСПАЛИТЕ ВАТРУ: Ових 8 начина вођења љубави сви парови морају да испробају!
Не откривајте ни најбољој пријатељици: Ове љубавне проблеме не треба да делите са другима
Ми вам доносимо неколико најважнијих чињеница управо о вагини после порођаја, а које вам нико није раније рекао.
Без обзира како сте се осећала након порођаја, пад хормона изазива сувоћу и осетљивост вагине што утиче на недостатак жеље са сексом и могућу нелагоду приликом односа.
Треба да знате да ће вам бити потребно неколико недеља да се вратите у нормално стање.
Током трудноће и након порођаја долази до слабљења мишића карлице који су веома важи за статику и функцију полних органа и мокраћне бешике.
Колико ће мишићи да ослабе зависи од неколико фактора укључујући величину ваше бебе, дужину порођаја, па чак и ваше гене.
Вежбање током трудноће и након порођаја одлична је превенција. С обзиром на то да мишиће дна зделице не употребљавамо док се бавимо спортом или неком другом физичком активношћу. Кегелове вежбе најбољи су познати начин одржавања њихове еластичности и функције.
Вагинално пуцање је спонтано (што значи да лекар није направио рез) раздирање међице (подручја између вагине и ануса) које се појављује када беба излази кроз вагинални канал.
То спонтано пуцање најчешће се догађа код првороткиња, ако је беба већа, ако је порођај индуциран или ако се ради о породу вакуумом. Постоје четири ступња вагиналног пуцања, сви могу бити болни, али неки од њих захтевају шавове и могу утицати на ваш мишићни прстен.
Ако осећате да тешко мокрите након порођаја због шавова, гледајте да прскате то подручје с топлом водом како бисте олакшале бол. Затим лагано тапкајте газом како бисте осушиле то подручје. Такође, пијте довољно воде јер ће урин бити блажи и мање ће болети.
Реч је о табу теми којој је женама неугодно да причају након порођаја.
Порођај природним путем повећава могућност развијања стресне уринарне инконтиненције, а чешћа је код жена које су родиле више пута. До стресне инконтиненције најчешће долази код кијања, кашља, смеха и дизања терета, а најчешће нестаје неколико недеља након порођаја.
Друга врста је ургентна уринарна инконтиненција која укључује јаку и изненадну потребу за мокрењем. И она се више развија код вагиналног порођаја, а у већини случајева је могуће лечити без лекова или операције, кроз Кегелове вежбе које јачају мишиће карлице.