Муцање код детета и КАКО га превазићи
Кључ је у вежбању...
По дефиницији муцање је говорни поремећај, а испољава се у испрекиданости и неправилности говорног процеса, услед грчева органа за артикулацију,фонацију и дисање. Ови прекиди док дете говори могу бити праћени учесталим трептањем очију, дрхтањем усана и другим необичним облицима понашања која особа која муца ради док покушава да говори.
Када се јавља муцање?
Муцање се јавља најчешће у узрасту између друге и шесте године живота. Дечаци три пута чешће муцају него девојчице. Добра ствар је што малишани прерасту муцање, а врој оних који наставе да муцају и касније у одраслом добу је око један одсто. Уколико ваше дете муца, не очајавајте јер многе славне личности су изградиле одличну каријеру, а муцале су. На овом списку су Винстон Черчил, Мерилин Монро, Џејмс Ерл Џонс, Брус Вилис и Џими Стјуарт.
Који типови муцања постоје?
Физиолошко муцање - Нема тог детета које није прошло кроз фазу физиолошког муцања. То је нормални развојни пут говора и траје од 20 до 40 дана. Наиме, између друге и четврте године живота дете би требало савлада око 2.500 граматичких облика. У овом период док учи нове појмове, сасвим је нормална ствар да дете заплиће језиком допк покушава да изговори неку мало сложенију реч. Када су родитељи преамбициозни, дете почиње да муца из страха. Тај страх се јавља због треме, па дете почне да понавља слогове и гласове, што подсећа на муцање, али то није муцање. Свако скретање пажње на сам начин дечијег говора омета спонтане језичке процесе и дете које није ни било свесно свог замуцкивања, почиње заиста да муца.
Има само 10 година, а зарађује толико да су родитељи напустили свој посао! (ФОТО)
Примарно муцање - код ове врсте муцања малишан понавља поједине гласове или слогове, али не и речи. Тада се код детета обично уочава напетост, али дете ипак није свесно да има проблем са говором. Код преласка између примарног и секундарног муцања долази до транзијентног муцања. Ово муцање има две карактеристике: учестало и напорно муцање, притисак мишића је повећан, трајање грча је продужено и дете постаје свесно својих говорних потешкоћа.
Секундарно муцање - Овај облик муцања се јавља када је присутна општа мишићна напетост целог тела, а посебно говорних органа. Тада дете обично страхује од говора, развија свест о себи као о особи која муца. У овом период се јављају и тикови и одбрамбени покрети, муцање има повратно дејство на психу детета и може знатно утицати на развој понашања и проблема у учењу.
Више него добар РАЗЛОГ зашто ДЕЦА треба да СПАВАЈУ у МРАКУ!
Трауматско муцање - Код деце се овао муцање јавља изненада и нагло. Може се јавити у сваком узрасту, али пре свега између прве године и у пубертету. Оно је нагло, изненадно, оштро. Узрок овог муцања је увек нека за дете трауматична ситуација.
Зашто нека деца муцају?
Када је реч о муцању, разлога има неколико. Ипак, да би дошло до муцања у томе учествује бар три фактора. Биолошка склоност ка муцању, наслеђена или урођена, трауматска ситуација као непосредни повод и психолошки унутрашњи и спољни чиниоци. Свако дете има свој свој сет фактора који може да допринесе муцању.
Како се лечи муцање?
Муцање се лечи искључиво вежбањем. Вежбама дисања и опуштања. Постоји и неколико метода вежбања, а то су Шварцова метода, Брајовићева метода и Фрејзерова метода. Ове методе се вежбају искључиво код логопеда.
Како можете да помогнете детету?
Уколико ваше дете муца, немојте га грдити или исмевати. Подржавајте га да говори, а не подстичите друге да говоре уместо њега. Посветите детету довољно времена, одвојте сваког дана неколико сати када ћете проводити време само са својим дететом. У том период му причајте приче, доживљаје из вашег детињства, планове. Усмерите пажњу свог детета на активности у којима је успешно. Не свађајте се пре дететом и смањите стресне ситуације у породици. Не кривите себе ни своје дете због муцања. Имајте стрпљења док дете говори. Пустите дете да само прави реченице и дозволите му да заврши властиту мисао.