Највећи ГРЕХ је КУПИТИ СЛАВСКИ КОЛАЧ! Домаћице, знате ли шта СИМБОЛИЗУЈЕ ПРИПРЕМА и како треба да УКРАСИТЕ најважнији део трпезе?
Декорација се обично прави дан раније
У традицији српског православног народа сачуван је обичај који нас издваја из целог хришћанског света - слављење крсног имена. Овај празник, који је Васкрса и Божића, трећи најважнији породични празник, је Свети Сава уврстио у православне обичаје, а званично је ушао у канон захваљујући митрополиту београдском Михаилу 1862. године.
Прославља се у кругу породице уз најближе пријатеље и фамилију. Свечана трпеза је сада већ уобичајена ствар у свим крајевима, али оно без чега слава заправо не може да прође и што сваки домаћин мора да обезбеди су славска свећа, колач и кољиво.
Пре славе у дому свечара обавља се водоосвећење: свештеник освећује воду – свети водицу; а на дан славе у цркви, или у дому, благосиља кољиво (Кољиво (колива) је грчка реч за кувано жито – овде се подразумева кувана пшеница, помешана са шећером и орасима; у народу је за кољиво одомаћена такође грчка реч панајиа (што значи свесвета)) и славски колач, који унакрст пресече и вином прелије.
Дакле, за славу је потребно светити водицу своме дому и припремити славски колач од пшеничног брашна, славску свећу, жито (кољиво), црвено вино, тамјан и зејтин.
Славски колач представља жртву, али такву жртву благодарности Богу, што смо кроз Исуса Христа и Његово страдање спасени од пропасти, која би нас постигла због наших грехова.
Колач би требало да се месеи рано ујутру, а домаћице никако не би смеле да га купују. Припрема представља неку врсту ритуала којом се потврђује жртвена традиција.
Управо због тога, са посебном пажњом праве се и бирају и украси за славски колач, који додатно доприносе, не само лепом изгледу погаче, већ и њеној симболици.
Обавезна декорација је печат са словима ИС ХС НИ КА (који се назива и просфорник или поскурица), а то је грчка скраћеница од "Исус Христ побеђује". Прави се пет оваквих печата и који се стављају на пет кугли од теста. На највећу куглу се просфорник ставља на саму средину и у њему се ножићем направи рупица. Ту се убоде гранчица босиљка. Преостала декорација може да буде по жељи домаћице.
Оваква врста украса се прави дан раније или неколико сати пре припреме колача да би се осушили и постали лакши, јер ако их правите када и славски колач пропашће кроз тесто због своје тежине, а и добићете да времену на сам дан прославе.
Тесто за украсе
Најбоље тесто за украсе базира се на оштром брашну. Потребно вам је:
- 9 кашика оштрог брашна
- 3 кашике соли
- 1дл млаке воде
Потребно је да умесите тесто које ће бити знатно тврђе од оног за колач. Ставите га у кесу да се "одмори" 15 минута, а онда се баците на посао.
Уз помоћ калупа или сопствене креативности можете направити знатан број украса.
Постоје трикови који ће вам помоћи да украси остану бели, а врло су једноставни. Када замесите тесто од брашна и воде додајте со, јер она даје то белило.