"ПОЧЕЛО ЈЕ ТАКО ШТО СЕ СИН ВРАТИО СА КИЈАВИЦОМ": Ова исповест је важна за све које грип и прехлада нису заобишли
Од новембра месеца до почетка фебруара, код нас у кући је скоро непрекидно било ванредно стање. Све је почело када се млађи син једног дана из вртића вратио шмрцав и с кијавицом. Увече је добио високу температуру, а онда је кренула “игранка без престанка”.
Друга се заразила ћерка, па онда и старији син. Можете већ да претпоставите како је то изгледало – непроспаване ноћи, лекари, антибиотици, преговори с мужем и нашим шефовима ко кад може да узме слободан дан…. Таман је клинцима кренуло да бива боље, разболео се муж. И на крају и ја.
Након што смо све то прегурали, имали смо пар дана мира, па “опет Јово наново”, с тим што је сада све почело од ћерке, која је вирус покупила у школи. И тако четири круга, а није нас заобишао ни овосезонски грип.
Толико времена смо провели по лекарима, бавећи се оправдањима и дознакама, пошто смо и муж и ја свако мало морали да отварамо боловања, а кад се узме у обзир и то да разни сирупи, спрејеви за нос, марамице и друге потрепштине нису нимало јефтини, јасно је да се то све за ова три месеца значајно одразило на наш кућни буџет.
Уопште ми није било јасно где грешимо, јер смо све предузели што треба. Поред тога што смо беспрекорно пратили савете педијатара и наших лекара, на време узимали терапију, хранимо се здраво, свеже воће и поврће је свакодневно на нашем јеловнику, чај такође, проветравамо просторије, физички смо активни, узимамо мулитивитамине…
Да ствар буде гора, иако су нам антибиотици и те како помогли онда када би нам их доктори прописали, сви смо имали проблема са стомаком и блаже или јаче дијареје, након чега бисмо се још више осећали исцрпљено. Нисам могла да се не запитам – шта то није у реду с нашим здрављем?
Да, чула сам у рекламама да уз сваки антибиотик треба узимати пробиотик, али пошто тих лекова није било кад сам ја била млађа, сматрала сам да је у питању само једна шарена лажа. Међутим, на тежи начин сам научила да то уопште није тако - пробиотици су у појединим ситуацијама кључни за наше здравље. Али, није свеједно који ћемо узети.
Након мало истраживања, научила сам да у нашим цревима нормално станује скоро 500 различитих врста бактерија – што је десетоструко више него што има свих других ћелија у нашем телу. Већина тих микроорганизама су „добре бактерије“, које су заправо прва линија одбране нашег имуног система, а стичемо их рођењем. Кад је све у реду са нашим здрављем, све те „наше“ бактерије живе у хармонији и помажу нам при варењу и апсорпцији бројних хранљивих материја.
Међутим, у тренутку кад непознате и патогене бактерије или вируси крену у напад на наш организам, долази до нарушавања равнотеже овог нама својственог минијатурног еко-система. Један део добрих бактерија страда у борби са агресором, док су друге колатерална жртва антибиотика, који поред тога што убијају не само оне лоше микробе, већ и те дивне подстанаре наших црева. То доводи до нарушавања ефекта баријере, слабљења имунитета и промене равнотеже у дигестивном тракту, а може доћи и до појаве резистентних бактерија у цревима. Кад имунитет додатно ослаби, резистентне бактерије изазивају нове инфекције које могу довести до озбиљних поремећаја (дијареје, болови у стомаку, озбиљни колитиси).
Што је коришћени антибиотик ширег спектра деловања (ампицилин, амоксицилин, цефалоспорини) то је већи ризик за настанак дијареје. Статистика каже да чак до 35% пацијената добије дијареју узроковану антибиотицима. У највећем су ризику млађи од седам и старији од 65 година.
Како спречити појаву дијареје узроковане антибиотицима и повратити имунитет?
Једини начин да спречимо дисбаланс цревне флоре настао узимањем антибиотика и последично настајање дијареје, јесте узимање додатних количина пробиотских бактерија. Уколико их унесемо у одговарајућем броју, оне ће неутралисати ефекте патогених сојева у цревима и омогућити поновно успостављање заштитне баријере. Приликом одабира пробиотских препарата треба имати на уму да ефикасност зависи од пробиотских сојева који се у њима налазе.
Управо такав је Пробиотиц® Форте који у свом саставу садржи комбинацију пробиотске гљивице Saccharomyces боулардии и пробиотских бактерија (лактобацили и бифидобактерије). Препарат је настао као резултат бројних истраживања која су доказала да је управо ова комбинација супериорна у спречавању дијареја узрокованих антибиотицима и ублажавању постојећих симптома.
Како делује Пробиотиц® Форте?
Захваљујући свом саставу, Пробиотиц® Форте пружа двоструку подршку цревној флори. Прва линија одбране је пробиотска гљивица С. боулардии која делује у лумену црева и има фантастичну особину да за своју површину везује патогене бактерије и њихове токсине и на тај начин поспешује њихово избацивање из организма. Ова пробиотска гљивица делује на најчешће узрочнике дијареја изазваних антибиотицима као што су Escherichia цоли и Цлостридиум difficile, а сама је потпуно резистентна на антибиотике, што је од кључног значаја за ефикасност препарата.
Другу линију одбране у Пробиотиц®-у Форте представљају пробиотске бактерије – лактобацили и бифидобактерије. Они су нормални становници наше цревне флоре који везивањем за цревни епител обнављају баријеру нарушену антибиотицима. На тај начин спречавају продор патогених бактерија у организам и поново успостављају све регулаторне механизме да зауставе дијареју и пратеће тегобе настале употребом антибиотика.
Уместо закључка...
Не заборавите да докле год постоји равнотежа у нашем дигестивном тракту и докле год су „лоши момци“ у мањини, наше здравље је стабилно и добро чувано.
Важно је водити рачуна о квалитету пробиотика који узимате. За квалитет пробиотика важно је да произвођачи имају документоване и регистроване поробиотске сојеве. Тако на пример пробиотски сојеви који долазе из Пастеровог института у Паризу имају и своју генетску „личну карту“. Важно је да постоји контрола квалитета у процесу производње пробиотских бактерија како би се спречила појава генских мутација. Оне могу да доведу до преношења генетских промена између бактерија обзиром да су у питању живи микроорганизми. Главни проблем свакако представља могућност преноса генетске промене која доводи до појаве отпорности патогених бактерија на антибиотике. Такав приступ контроле евентуалне генске мутације приликом производње пробиотских бактерија даје велику сигурност и лекару и пацијент.
Уколико је вама или вашем детету лекар прописао антибиотик, користите га искључиво по упутству и обнављајте цревну флору употребом Пробиотиц-а Форте, један, а двоструко вредан-Пробиотиц форте.