За ово ПОВРЋЕ вам није потребна башта, МОЖЕТЕ га ГАЈИТИ и на ТЕРАСИ, а ево шта је потребно да урадите
Овако ћете сигурно бити успешни у овом подухвату.
Уколико желите да имате своју башту, а нисте у могућности јер живите у башти, постоји решење и за вас. Ево које врсте поврћа можете гајити и у саксији на тераси. Потребно је само да испоштујете процедуру како би биљка расла и дала плодове на крају. Када вам ово успе, сваке године можете имати своју мини баштицу из које ћете брати свеже плодове.
Први кораци
Уколико се одлучите да упливате у ове воде, јако је битно да башта буде пажљиво планирана и да одмах на почетку знате колико времена јој можете посветити како бисте знали које биљке можете да засадите. Неке од њих захтевају дневну, неке недељну негу, а постоје и биљке којима је сасвим довољна и месечна нега. За узгој биљака најбитнија су три фактора на која би требало да обратите пажњу: довољна количина светлости, ветар и топлота. И наравно, веома је битно да одаберете биљке и зачине у складу са годишњим добом.
Ако се одлучите за садњу на балкону, требало би најпре да видите на којој страни се он налази. Поврће које даје плод из цвета, као што су краставац, парадајз или паприка, не воли тамна места. Они воле да уживају у директном сунцу током читавог дана. С друге стране поврће као што су цвекла, шаргарепа и кромпир такође воле сунце, али им прија и да пола дана проведу у хладу. А ако имате балкон који је током већине дана у хладу, најбоље би било да покушате да узгајате лиснато поврће, као што су спанаћ или зелена салата. Чак и ако проведу више времена у хладу, већа је вероватноћа да ће трајати дуже.
Беле патике са минималистичким детаљима хит лета пред нама
Овај ВИТАМИН подстиче ИЗБАЦИВАЊЕ ТОКСИНА из организма, ЧИСТИ ПЛУЋА од пушења, а има га у овим НАМИРИЦАМА
Одговарајуће посуде
Како би биљке могле да расту и да се развијају, потребан им је простор. Што је посуда у којој се налазе већа, то ћете мање морати да заливате биљку. Приликом избора посуде треба увек обратити пажњу да вишак воде има где да отече. Већина биљака на балкону не увене зато што нема довољно воде, већ баш из супротног разлога, јер биљке заврше пливајћи у води, што оне нарочито и не воле. Некада може да буде проблем што је место на балкону углавном ограничено.
У том случају можете да прибегнете такозваним вертикалним баштама. На тај начин ваша башта увек може да расте у висину, а не у ширину. Ако се одлучите за вертикалне баште, још једна њихова предност је у томе што можете старим орманима или регалима да нађете поновну употребу, а уз то, они могу да буду јако згодни за обележавање имена биљака прикуцавањем додатне дашчице испод њих. То не само да естетски може бити веома привлачно, већ је свакако и корисно.
Наравно, битан је избор саксије. Увек треба обратити пажњу на то каква је саксија у којој садите. Добро би било да буде од керамике или од квалитетне пластике која би свакако требало да умањи промене температуре које биљка доживљава.
Зелениш за почетак
Врло је битно да на почетку немате превелика очекивања. Најбоље је почети са неколико биљака, а у случају да увидите да је садња нешто што вам прија и иде од руке, увек можете, из године у годину, да повећате њен опсег. Ако сте почетник, најбоље је кренути са зачинским биљкама. Оне се јако лако негују, имају вишенаменску примену у кухињи, а осим тога, веома пријатно миришу.
Можете најпре своју срећу искушати са босиљком, наном, рузмарином или першуном. Имајући у виду да су они најсвежији одмах после брања, предност поседовања овог кухињског биља може да буде још већа. Оно неће захтевати од вас велику пажњу. Довољно је да му обезбедите сунце и мало воде и оно ће одрадити остатак.
Могућности коришћења овог биља су многобројне. Нану можете додати у лимунаду, чај или коктел, док босиљак може бити додатак укусној пици или пасти, а остале биљке могу увек послужити и као декорација многим јелима. За неко од овог биља је сасвим довољно да имате посуду и воду, и већ их можете узгајати.
Ако неко од ваших комшија или пријатеља већ има зачинско биље које желите да засадите, можете само да откинете један део, остављајући покоји лист са стране, и да га ставите у воду. Након што му обезбедите пријатне услове, оно ће само да настави свој раст, а ви га у једном тренутку можете пресадити.
Ако се пак одлучите да покушате да засадите и неку "поврћку", ево неколико наших предлога:
Црвена зелена салата, као и салата Лоло Бионда су идеалне за узгој на балкону. Са њима одлично иду рукола и матовилац. Ово поврће чак боље успева на тераси него у башти. У сваком случају, ту имају мање природних непријатеља, јер пуж голаћ ће јако тешко доћи до њих. Пошто салате не подносе велику хладноћу, најбоље би било да их средином маја изнесете на балкон. Оне у сваком случају преферирају сунчана места, а понекад и могу да буду у хладу, али је битно да земља увек буде влажна.
У случају да желите да засадите парадајз имајте у виду да ће вам бити потребан штапић за који ћете га завезати, како би имао стабилност током раста. Уколико желите да инвестирате мало више времена у уређење ваше балконске баште, можете чак и да направите дрвену потпору од гранчица, на коју би ваш чери парадајз могао да се ослони. Пре него што се одлучите коју врсту ћете засадити, потребно је да се распитате које сорте најбоље успевају у овим условима. Као и код свих других садњи, није наодмет да поспешите раст додатком компоста, који чак можете и сами да правите од свог отпада из кухиње.
Тераса је погодна и за узгајање бобичастог воћа. Чак и боровница може да се гаји на тераси. Она обично расте у шуми испод крошње где сунце тешко допире до ње, али добија сасвим довољно сунчеве светлости током јутра. Према томе, у случају да желите да садите ово воће, требало би да му нађете хлад. Најбоље би било да покушате да му обезбедите сличне услове које има у природи, што је случај и са другим биљкама.
Након што ваш балкон процвета, ако пожелите да део атмосфере балконске баште пренесете и у унутрашњост стана, можете дати шансу и неким кућним биљкама, као што су церопегија, златне пузавице или кинески долар, које ће сигурно улепшати ваш дом.
Бављење уређењем баште у слободно време је свакако нешто што може да обогати ваш дан и створи један пријатан амбијент у коме ћете вероватно желети све више да боравите. А ако вам икада понестане идеја, данас постоји велики број љубитеља башти који радо деле своја искуства, па можда вас нека од њих за почетак и инспиришу.