РОДИТЕЉИ, ЕВО ШТА ДЕЧАЦИ И ДЕВОЈЧИЦЕ РАДЕ НА ИНТЕРНЕТУ: Изненадиће вас ко је "ОПУШТЕНИЈИ"
Свако ко има децу ово мора прочитати...
Док припремају децу за почетак нове школске године, родитељи би требало да буду спремни на то да ће они проводити више времена на Интернету. Родитељи могу заштитити своје синове и ћерке уколико знају шта они раде када су на интернету и са каквим претњама се суочавају.
Резултати анкете Growing Уп Online- Connected Кидс, коју је спровела компанија Касперски Лаб заједно са институтом iconKids&youth, указује на то да се дечаци и девојчице старости 8-16 година понашају веома различито када су на интернету, што значи да су неопходни другачији приступи како би се обезбедила њихова сигурност.
Девојчице воле да користе паметне телефоне, док дечаци преферирају компјутере и конзоле за игру. Вероватније је да ће дечаци бити „зависни“ од компјутерских игрица, с обзиром на то да их чешће наводе као своје свакодневне онлајн активности, док се девојчице чешће одлучују за комуникацију на друштвеним мрежама и инстант месинџерима. Када је у питању начин комуникације, девојчице чешће комуницирају путем позива и порука, што не треба да чуди будући да су веома наклоњене паметним телефонима.
Највероватније због своје друштвености, девојчице чешће наводе чланове породице или пријатеље као релевантан извор информација, док се дечаци више ослањају на интернет. Дечаци, више од девојчица, сматрају да знају како да користе интернет и како да се заштите док су онлајн.
Такође, према резултатима истраживања, дечаци су више „опуштени“ на интернету од девојчица: они деле личне податке на друштвене мреже и праве се да су старији него што заиста јесу. Такође се труде да заобиђу родитељску контролу на својим уређајима и да од њих сакрију информације о својим онлајн активностима. Према сопственом признању, дечаци чешће од девојчица приступају садржају који је неприкладан за децу.
- Истраживање је показало да би родитељи дечака требало да обрате пажњу на то шта њихови синови раде када су онлајн. Потребно је да користе опције за родитељску контролу које деца не могу заобићи, а све то са циљем да сачувају своје несмотрене дечаке од нежељених или опасних информација, као што су, на пример, игре које нису намењене деци. Истовремено, родитељи девојчица морају да обрате више пажње на то са ким њихове ћерке комуницирају док су онлајн. Друштвене мреже и месинџере често користе особе са скривеним мотивима који желе да придобију поверење деце - изјавио је Андреј Мочола, директор сектора за крајње потрошаче у компанији Kaspersky Лаб.