Смрдибубе ОКУПИРАЛЕ СРБИЈУ! Најезда је СВЕ ГОРА, а ово је разлог зашто улазе у ваш дом - 'Биће их СВЕ ВИШЕ'
До скоро су смрдибубе биле сезонски посетиоци, а сада их има током готово целе године.
Да ли вам је доста ових напасти које се завлаче у ваш дом, у веш на жици, под кревет… зује у току ноћи, а када их убијете засмрде вам просторију? Питате се када ће доћи крај њиховој инвазији? Морамо да вас разочарамо - прогнозе о смањењу њиховог броја нису нимало оптимистиичне.
Без обзира што је најезда ових буба била увек резервисана за хладније дане, последњих година то није случај. Бројни стручњаци сматрају да су разлог томе климатске промене. Свакако, октобар месец је увек резервисан за њихову окупацију топлих домова.
Како се борити против њих?
Оно што разочарава јесте чињењица да не постоје препарати којим би се оне у стану могле елиминисати. Остаје нам само борба у виду јуришања по просторији и убијања смрдибуба неким предметом.
Олакшање је у томе што од њих нема никаквих опасности. Припадају роду стеница, али не уједају као њихови рођаци. У кућу улазе да би нашле мрачно место где би се завукле и у топлом преживеле. Једина штета од њих јесте на њивама, где могу оштетити усеве.
„Стенице, односно смрдибубе улазе у стамбене објекте искључиво тржећи заклон од хладноће. То су потпуно одрасле, репродуктивно способне јединке које само траже неку рупицу у којој би хибернирајући, без хране провеле зиму. Оне не уједају и не хране се нашим наимрницама, па се може рећи да су за нас, ако изузмемо непријатност што у кући видимо велику бубу, безопасне“, каже Јасне Мастиловић са Института Биосенс за сајт Клима 101.
Иако је за човека безопасан, овај инсект је када је у питању пољопривреда још како штетан. Одрасле јединке коју су презимиле у својим зимским скровиштима се у пролеће буде из хибернације, излећу и настањују се на биљкама не бирајући биљну врсту. Ту се паре и полажу јаја из којих се излеже млада генерација која, када је бројна може направити прави хаос у пољопривредним засадима.
„Нападају многе биљне врсте убадајући ткиво плода и сисајући сок. Као последица убода на плодовима се појављују региони некротичног, одумрлог ткива који нарушавају изглед плодова, доприносе њиховом брзом кварењу и умањују им тржишну вредност“, каже Мастиловић.
А шта можемо да урадимо као појединци и како да се изборимо са најездом смрдибуба у нашим кућама? И у овом случају сузбијање хемијским средствима, чак и када га раде стручна лица неће бити нарочито ефикасно. Најбољи начин је физичко сузбијање. Пре свега затварање свих отвора кроз које стенице могу да се увуку у куће да би њихов број у објектима био што мањи.
Кад се једном уселе, не остаје нам ништа много ефикасније од тога да се извештимо у томе да их ухватимо и избацимо напоље, а да при томе избегнемо испуштање њиховог непријатног мириса. То ћемо постићи ако смрдибубу ухватимо нежно са бочних страна оклопа не додирујући стомак или леђни део.