ОПРЕЗ! Сода БИКАРБОНУ никако НЕ ТРЕБА КОРИСТИТИ у овим ситуацијама, прави више штете него што користи
Обратите пажњу!
Сода бикарбона има изузетно абразивна својства, зато је не треба користити за чишћење одређених површина које су осетљиве. Многи је користе за чишћење у домаћинству, али и у козметичке сврхе.
Ево у којем случају није препорука да је користите.
Ово је КОД СРБА најређа КРВНА ГРУПА: Људи који су ОТПОРНИ на ИНФЕКЦИЈЕ, имају изузетан имунитет, али и НАРАВ
БУКВАЛНО ХРАНЕ КРВ: Нема добре КРВНЕ СЛИКЕ без ова ТРИ ВИТАМИНА, а ево у којим намирницама их има највише
Мраморне површине
Иако сода бикарбона има врло блага абразивна својства, њено коришћење на мраморним површинама временом ће оштетити слојеве који служе као заштита камена. Временом ћете као резултат добити мраморну површину с бројним огреботинама, а исто важи и за кварц.
Дрвени намештај и подови
На дрвеним површинама користе се посебни лепкови како би под остао чврст и нетакнут, а коришћење соде бикарбоне временом ће узроковати “трошење” тог лепка, као и код мрамора. Ипак, за дрво је лепак неопходан како би се избегла већа оштећења, због чега је абразивно својство соде бикарбоне превише за тај природни материјал.
Стакло
Стакло је осетљиво и на њему лако остају огреботине, па не треба много објашњавати зашто је абразивност соде бикарбоне лоша за стаклене површине. Другачије врсте стакла могу захтевати другачије одржавање и чишћење, али класичне методе чишћења добре су за све врсте.
Предмети с пукотинама
Када се сода бикарбона осуши, оставља талог који може ући у пукотине. Можете да будете у искушењу да је користите јер делује као и дезифицијенс, па може уклонити опасне бактерије и остале микроорганизме из тих пукотина. Бактерије ће можда нестати, али остаће прашњави, бели остаци соде. Такве предмете радије чистите мини усисивачем који ће лако ући у пукотине или можете да користите крпу од микровлакана с којом ћете прашину или прљавштину једноставно обрисати.
Алуминијумско посуђе
Металне површине у многим случајевима сигурно је рибати содом бикарбоном, али када је реч о посуђу од алуминијума, треба бити опрезан. Можете је користити за брзо чишћење, али посуђе морате одмах темељно испрати. У супротном, доћи ће до оксидације и алуминијум ће примити смеђу боју.
Коса и кожа
Коса и кожа захтевају природна уља и добро избалансирану пх вредност. Сода бикарбона неутрализује њихову природну киселост, истовремено уклањајући влагу и уља. Кожа може да постане сува и испуцала, а коса ломљива и сува.
Антикно сребрно посуђе
Сода бикарбона је одлична за брзо уклањање мрља са сребрног прибора за јело. Иако је нормално сребрно посуђе у већини случајева сигурно чистити содом бикарбоном, то не важи и за антикно посуђе од сребра. Абразија може да оштети завршини слој посуђа, поготово ако није израђен од чистог сребра. Сода бикарбона такође може да оштети украсне делове на сребрном прибору за јело.
Позлаћено посуђе и прибор за јело
Такво посуђе ретко када је обложено 24 – каратним златом, али ако јесте, морате да будете посебно опрезни. Због своје мекоће право злато лако кородира и добија огреботине када дође у контакт са содом бикарбоном.
БОНУС ВИДЕО/